česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ztíží se pozice v oblasti energetického průmyslu pro české firmy v Chile?

České energetické firmy jsou v Chile velmi dobře zavedeny a i přes náročný trh se nevzdávají a jsou schopné svou kvalitou, cenou, zkušenostmi působit v chilských regionech. Firmy především soustředí své investice do malých a středních energetických projektů, které jsou v rámci chilské legislativy dostupnější.

 

Potenciál na trhu se solární energií se rozhodla využít česká investiční skupina Solek Group.  Fotovoltaickou elektrárnu s názvem SOLEK CUZ CUZ dokončila v únoru 2017. Elektřinou začala zásobovat téměř 2800 domácností. Náklady na výstavbu byly cca100 miliónů korun. Po tomto úspěšném projektu připravuje skupina Solek Group spuštění dalších dvou elektráren (SANTA LAURA a AMPARO DEL SOL) a plánuje další projekty.

Firma Doosan Škoda Power vyrábějící turbíny se již v Chile podílela na několika projektech. (mj.dodala turbíny do elektrárny v Mejillones a do paroplynové elektrárny v Antofagastě). V současnosti se podílejí na výstavbě obří solární elektrárny v poušti Atacama, na severu Chile. Dodat by pro elektrárnu měli zatím svou nejvýkonnější turbínu v Latinské Americe.

Následují další české firmy, které pracují na několika projektech malých a středních elektráren v Chile a zakládají svojí chilskou pobočku.

Od roku 2015 převzala chilská vláda aktivnější roli regulátora trhu a uplatňuje strategii zaměřenou na prioritní strategický rozvoj energetiky a rozvodu energie.

V rámci této strategie se nepoužívají žádné dotace ani jiné materiální pobídky a dokonce ani výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů není nijak subvencována. Chilská vláda vytvořila však podpůrné orgány v rámci státních institucí, které mohou poskytovat orientaci a informační podporu zahraničním investorů. Zahraniční investoři jsou při podnikání ve výrobě energie zcela rovnoprávní s chilskými subjekty.

K výše uvedenému patří neopomenutelná spolupráce Velvyslanectví ČR v Santiagu a českých firem v souvislosti s využitím možnosti přístupu k příslušným chilským státním institucím, získání informací, které slouží k lepší orientaci v místě a řady propagačních schůzek a akcí konaných v prospěch českých firem.

V průběhu příštích let by měla Národní komise pro energii vyhlásit více jak 90 tendrů v celkové hodnotě 1000 miliónů USD. 

Tato informace povzbudila firmuFujian, jednu z největších čínských firem, která se specializuje na stavby v oblasti energie a která „zakotvila“ v Chile, aby expandovala do místních regionů, a hledá možnosti investovat v Chile za více jak 400 miliónů USD. Firma Fujian uzavřela joint venture s firmou Alumini Ingeneria, která je brazilskou filiálkou QuAAtro. Alumini je v Chile 10 let a roční fakturace představuje cca 100 miliónů USD. Firma vystavěla více jak 40 projektů a 1000 km elektrického vedení, 11 zásobovacích stanic a podílela se na výstavbě severního elektrického vedení (Transmisora Eléctrica del Norte - TEN).

Fujian a Alumini se dohodly na spolupráci na více jak 30% všech vyhlášených projektů. Počítá se s tím, že čínská Fujian se stane dalším významným hráčem na chilském trhu výstavby elektrického vedení, což by mělo být přínosem pro celý energetický sektor Chile. Fujian má za cíl soustředit se na plány rozvoje vodní energie, obnovitelné zdroje, ale také vyrábět kvalitní technologie, které se používají při výstavbě daných projektů.

Zdálo by se, že oproti těmto gigantům nelze mít šanci, avšak chilský energetický trh má stále dostatek možností, které platí i pro české firmy a záleží, zda tyto šance využijí.

Článek: Blanka Kovácsová ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile