česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Latinská Amerika nakupuje zbraně v kontrastu se světovým trendem poklesu výdajů na výzbroj

Chilský nejvýznamnější ekonomický list Diario Financiero zveřejnil 29. 1. 2014 obsáhlý článek s titulkem „Vojenské výdaje v oblasti dále rostou“. Zdůrazňuje se v něm, že v kontrastu s mírným poklesem celosvětových výdajů na zbraně a výzbroj byl v roce 2012 zaznamenán v LAC nárůst těchto výdajů o 4,2% (podle zprávy Stockholm International Peace Research Institute SIPRI). Předpokládá se, že za rok 2013 bude růst výdajů za zbraně v zemích LAC v průměru nejméně o 3,5% a tento trend by měl pokračovat i do roku 2014. Podle většiny zdrojů se jedná z významné části o modernizaci stávající výzbroje, nikoliv o zbrojení jakožto potenciální zdroj nestability. Tato charakteristika platí plně pro Chile, které  udržuje výdaje na výzbroj a ozbrojené síly okolo 2,2 % až 2,3% HDP (Světová banka).

Světové zbrojní výdaje mírně klesají

 

fbfb

 

Latinská Amerika naopak výdaje zvyšuje

 

htth

Výdaje na zbraně a výzbroj v Jižní Americe jako % z HDP

vds

 

 

S odvoláním na SIPRI, na International Institute for Strategic Studies (IISS), Centro de Estudios Estratégicos de Defensa, think tank Nueva Mayoría a na další zdroje chilský list Diario Financiero konstatuje, že až na malé výjimky (např. Venezuela) jsou současné výdaje zemí LAC na zbraně a výzbroj věnovány především: 1) na modernizaci stárnoucích částí výzbroje národních ozbrojených sil, 2) na zvyšování bojeschopnosti a operační efektivnosti jednotek zaměřených na udržování vnitřního pořádku, boj proti terorismu a proti organizovanému zločinu.

Pohled na statistiky SIPRI a Světové banky jasně ukazuje, že LAC není z pohledu celkového finančního objemu nejvýznamnějším odběratelem zbraní a výzbroje (podle SIPRI je LAC příjemcem 4% speciálu z celosvětového prodeje za rok 2012). Nicméně má z hlediska vývozců speciálu nesporné výhody. Země, jako je například Chile, představují pro vývozce speciálu respektující mezinárodní normy a standardy bezpečnou variantu exportu speciálu bez rizik zneužití a rozdmýchávání regionálních konfliktů.

ZÚ Santiago de Chile