česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitost pro české firmy: 20 nových nemocnic v Chile již dokončeno ze 72 %

Chile investuje v letech 2014–2018 více než 4 miliardy USD do výstavby nových nemocnic a zdravotních středisek. Jejich vybavení nabízí příležitosti i pro české firmy, které projeví dodatek asertivity a konkurenceschopnosti.

Když v roce 2014 nastupovala vláda prezidentky Michelle Bacheletové, jedním z důležitých bodů jejího programu byl slib zlepšení situace v chilském zdravotnictví. Vládní „Program investicí do zdravotnictví“ vyčlenil na čtyři roky částku 4 miliardy USD, za kterou mělo být do března 2018 postaveno 20 nových nemocnic. Dalších 20 nemocnic mělo být v době gesce této vlády ve stadiu dokončování a ještě 20 v etapě zadávání veřejných zakázek na jejich stavbu. Podle chilského tisku se v závěru března 2017, rok před skončením výše zmíněného programu, podařilo chilské vládě splnit jej na 72 %.

Čtyři nemocnice byly zcela dokončeny a jedna z nich (Puerto Williams) se nachází ve stadiu plného provozu. Do konce března 2017 budou dokončeny stavební práce na dalších dvou nemocnicích. (Přiložená grafika přesně popisuje procenta dokončení nemocnic v jednotlivých lokalitách a jména lokalit.)

Kromě toho bylo součástí „Programu investicí do zdravotnictví“ vybudování 332 nových středisek základní zdravotnické péče. Z nich bylo již 119 dokončeno a 52 je plně operativních. Pracuje se na stavbě dalších 119.

Dále se připravují plány a podmínky pro licitace na výstavbu nemocnic ve městech Casablanca, Melipilla, Sótero del Río, Puente Alto a Cauquenes.

Za této situace upozorňujeme české firmy vyrábějící zařízení a vybavení pro nemocnice na tuto příležitost. Je nutno upozornit, že v oboru zdravotnictví je velká zahraniční konkurence a zejména Španělsko, které má v Chile silnou pozici, se soustřeďuje na tuto oblast. Nicméně v celkovém objemu zakázek je doporučitelné, aby české firmy vyvinuly aktivitu a kontaktovaly chilské Ministerstvo zdravotnictví ať již přímo nebo prostřednictvím Zastupitelský úřad Santiago de Chile nebo CzechTrade Santiago de Chile.

V případě vážného zájmu české firmy o participaci na vybavování nových nemocnic a středisek především doporučujeme vyslat do Chile jejich zástupce vybavené pokud možno znalostí španělštiny a dostatkem propagačních materiálů ve španělštině, aby na místě přímo zmapovali naskýtající se možnosti.

Chile: plán nemocnic

Chile: plán nemocnic

Autor:
Ondřej Kašina, obchodní rada Zastupitelského úřadu Santiago de Chile