česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šance pro české firmy - rozkvět chilské silniční infrastruktury

Chilská infrastruktura prochází obdobím výrazného rozvoje. Do roku 2023 jsou plánovány veřejné projekty v hodnotě přesahující 11 miliard USD. Nejvíce se má investovat do městských i meziměstských komunikací, veřejné dopravy, přístavů, letišť či vodních cest.
 

Zajímavou informací pro české firmy může být, že v minulých měsících vyhlásila chilská vláda konkurz na výstavbu několika spojnic mezi dálnicemi spojující metropoli Santiago s regionem Valparaíso a dálnicí vedoucí k přístavu San Antonio. Jedním z chystaných projektů je výstavba 9 kilometrového úseku dálnice, spojující mezinárodní letiště v Santiagu s tepnou Autopista del Sol, která řidičům výrazně ušetří čas i najeté kilometry.

O otevřenosti chilské politiky svědčí nejen její angažovanost v OECD, ale také 55 bilaterálních investičních smluv včetně smlouvy s Českou republikou. K velkým výhodám investicí do této jihoamerické země pak patří makroekonomická stabilita a vyhlídky hospodářského růstu.

Dalším podnětem k zamyšlení pro české firmy je případ projektu zahrnující tři spojovací úseky mezi dálnicemi Costanera Norte a Autopista del Sol v Santiagu, jejichž výstavba by měla započít v roce 2020. Vláda vyhlásila tendr, v němž nastavila strop na 522 milionů USD, přestože limit sestavený ministerstvem veřejných prací dosahoval až 621 milionů USD. Toto snížení svědčí o vyspělosti chilské politiky v oblasti hospodářské soutěže, kdy nastavuje limity tak, aby podpořila volné konkurenční prostředí. Projekt vyhrála korporace Grupo Costanera, která byla v tomto případě jedinou soutěžící společností.

Z trendů posledních let je patrno, že velké projekty, nejen v odvětví infrastruktury, nahrávají spíše velkým podnikům z ekonomicky silných zemí; nicméně růst počtu projektů menšího či středního rázu dává vzhledem k méně náročnému legislativnímu procesu možnost také menším společnostem, které by měly zájem se v Jižní Americe etablovat.

Vzhledem k rozvíjejícím se projektům však existuje v oblasti infrastruktury široké pole možností pro zahraniční investice. Chile představuje jednu z nejotevřenějších ekonomik pro zahraniční investice. Pravidelně se objevuje v první dvacítce zemí s nejvíce zahraničními investicemi a dlouhodobě má zájem diverzifikovat své dodavatele. Největšími investory jsou Spojené státy a Brazílie, z Evropy pak investují převážně španělské či holandské podniky.

Avenida Presidente Kennedy

Avenida Presidente Kennedy

Článek: Blanka Kovácsová ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile