česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Systém veřejné dopravy v Santiagu se bude měnit a vypisuje se tendr!

Vláda upozorňuje na 1225 autobusů, které neplní technické a bezpečnostní požadavky a poukazuje na urgentní potřebu jejich obnovení.
 

Podle kontroly Ministerstva dopravy společnost Transantiago, která provozuje systém veřejné autobusové dopravy hlavního města nesplňuje základní požadavky na jejich provoz. Špatný technický stav, vysoká opotřebovanost a průměrné stáří autobusů 12 let jsou hlavní důvody k požadavku na jejich obnovení.

Minimální požadavky na zkvalitnění cestování jsou mj. dveře, které se bez potíží otevírají a zavírají, sedadla v dobrém stavu a funkční madla. Podstatná část vozového parku, tj. 1225 autobusů je v provozu, už od roku 2005. Analýza uvádí, že společnosti Alsacia a Express vlastní 490 autobusů, které jsou používané již od roku 2005, u společnosti Subus se jedná o 555 autobusů tohoto typu a společnost STP jich operuje 50. V současnosti minimálně polovina vozidel trpí neustálými poruchami a není možné zabezpečit jejich plné využití. Zvláště v dopravních špičkách jsou intervaly „nekonečné“ a je běžné i hodinové čekání, aby se cestující mohl dostat vůbec do autobusu.

Vypsání tendru nejpozději do konce roku 2018 je nezbytným předpokladem k zavedení nejmodernějších technologií, jakými jsou vozidla s bezbariérovým vstupem, nebo pohodlnými sedadly. Předmětem jednání jsou i úvahy o zavedení trolejbusové dopravy.

Soutěž

O otevření tendru jedná v současnosti nová vláda, která se zatím k tématu oficiálně nevyjádřila, přestože polovině společností vyprší smlouva příští rok. Všeobecně se však očekává, že po schválení soutěže by mohlo být do systému společností Transantiago přijato nejméně 1500 nových autobusů.

Autobus v Santiagu

Autobus v Santiagu

Vypracovala: Ing. Blanka Kovácsová, obchodní a ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile