česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Technologická mise v Chile

 Čeští odborní specialisté z oblasti důlního průmyslu a souvisejících odvětví jednali ve dnech 6.11- 10.11.2017 se zástupci státních chilských institucí, které se zabývají důlní problematikou. Rovněž se uskutečnila jednání na akademické půdě několika významných chilských univerzit. Cílem mise byl především záměr vytvořit podmínky pro dlouhodobou podporu vědeckotechnické spolupráce.
 

Čeští odborní specialisté z oblasti důlního průmyslu a souvisejících odvětví z VŠB-TUO, DIAMOA, České geologické služby, Ústavu mechaniky a struktury hornin, Ego Zlín, Solek Group, ČESTy, firmy Sindlar group, Czechinvestu jednali v Chile se zástupci významných státních chilských institucí jako je nejvýznamnější těžební společnost CODELCO, která zpravuje největší světové doly mědi, CORFO- Národní lesní korporací, CONICYT - Národní komisí pro vědecký a technologický výzkum, SERNAGEOMIN - Národní geologickou a důlní službou, SONAMI - Národní svazovou hornickou společností, ONEMI - organizací, která se zabývá bojem proti přírodním katastrofám, ale také na akademické půdě Universidad de Chile, Universidad de Santiago de Chile a Pontífica Universidad Católica de Chile).

Mise navštívila i nejvýznamnější chilský povrchový důl Chuquicamatu a observatoř Paranal. Na přípravě Technologické mise se podílel především Czechinvest a ČESTA ve spolupráci se ZÚ Santiagem a CzechTradem.

CORFO - jednání Technologické mise

CORFO - jednání Technologické mise

SONAMI - jednání Technologické mise

SONAMI - jednání Technologické mise

Mise se účastnil náměstek ministra ŽP Vladimír Mana jednal s chilským ministrem ŽP Marcelem Menou, který jako zásadní možnosti spolupráce vytýčil likvidaci odpadů, boj s emisemi a oblast čistých energií. Při této příležitosti poděkoval české vládě za finanční pomoc, která byla poskytnuta v souvislosti s ničivými požáry, které postihly Chile na začátku roku, a byla použita k zalesňování v regionu Maule. Náměstek ministra ŽP V. Mana.také jednal na ONEMI, tj. organizací, která spadá pod MV Chile a zabývá se bojem s přírodními katastrofami.

ONEMI jednání NM ŽP V. Many

ONEMI jednání NM ŽP V. Many

V rámci mise se uskutečnil seminář na Velvyslanectví ČR, který zahájil NM ŽP V. Mana a velvyslanec Josef Rychtar na kterém pozvaným partnerům a hostům jednotliví členové mise představili své instituce a činnost.

Zahájení Semináře na Velvyslanectví ČR

Zahájení Semináře na Velvyslanectví ČR

Pobyt Technologické mise rozhodně přispěl k prezentaci čs. technologií i vzdělávání v daném oboru. Program mise byl velmi dobře sestaven vzhledem k zaměření jednotlivých účastníků mise. Každá instituce měla možnost se vhodně představit a navázat kontakty. Část chilských navštívených institucí měla povědomí o čs. specialistech, část institucí se zájmem sledovala prezentace. Faktem je, že v rámci jednání již zaznívaly dotazy a návrhy na možnou spolupráci. Reálné výsledky spolupráce se projeví v průběhu budoucích měsíců.

 

B. Kovácsová, Velvyslanectví ČR v Santiago de Chile