česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná mise českých energetických firem v Chile

Ve dnech 19. - 21. října 2016 se v rámci projektu PROPED uskutečnila podnikatelská mise českých firem do Chile v oblasti energetiky a návazných oborů. Byla připravena ZÚ Santiago ve spolupráci se Smíšenou obchodní komorou Česko – Tichomořská aliance. V čele mise, která sestávala z 18 českých podnikatelů, byl náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa. Program této delegace reflektoval konkrétní zaměření účastníků jako je výroba energie, včetně obnovitelných zdrojů, technologie skladování, přenos energie a návazné technologie a služby pro oblast energetiky.
 

V rámci projektu byla pro podnikatele zorganizována dvě business fóra s přednáškami a jednání se zástupci chilské státní správy v oblasti energetiky. České firmy měly možnost získat zajímavé kontakty na Ministerstvu energetiky, v InvestChile nebo v Obchodní komoře Santiago. Zvláštní důraz byl kladen na propojení českých podnikatelů s jejich chilskými protějšky neboli match-making.

Mise se zúčastnily následující české firmy: Hydropol, ETD Transformátory, FitCraft Energy, PBS Group, PV Power, Micronix, Škoda Electric, Energo Pacífico, Solek Group, Doosan Škoda Power, Smíšená obchodní komora Česko – tichomořská aliance a Renerga. Cílem mise bylo kromě zprostředkování kontaktů mezi českými podnikateli, chilskými institucemi a firmami rovněž poskytnutí nadstandardně kvalitních informací o specifických podmínkách, příležitostech a rovněž rizicích podnikání v Chile v oblasti energetiky a v návazných oborech.

Tato podnikatelská mise se uskutečnila na základě schváleného PROPED 052/2016. V jejím průběhu se uskutečnila dvě podnikatelská fóra s přímým jednáním s chilskými podnikatelskými protějšky (match-making), seminář s pěti odbornými přednáškami o příležitostech a úskalích podnikání a investování v Chile a návštěvy v chilských vládních institucích ovlivňujících energetický trh v Chile.

Z hlediska exportních zájmů energetických firem ČR bylo zvláště významné jednání NM Tlapy s VŘ ekonomické sekce MZV Chile Andrésem Rebolledem, který se téhož dne (19. 10. 2016) stal novým chilským ministrem energetiky. NM Tlapa se tak stal prvním zahraničním představitelem, který se setkal s nově jmenovaným chilským ministrem energetiky a měl možnost poukázat na další možnosti působení českých podniků v chilské energetice.

NM Tlapa se spolu s podnikatelskou misí rovněž setkal s náměstkyní chilského ministra energetiky Jimenou Jara.

Podnikatelská mise navštívila také chilskou vládní agenturu InvestChile, kde se účastnila podrobné prezentace o podmínkách, možnostech i úskalích investování v Chile v oboru energetiky. Dále se členové mise zúčastnili prezentace v Národní komisi pro energii (CNE), která je regulátorem trhu energie pro regulované zákazníky a stanovuje podmínky licitací na dodávky elektřiny.

 

Zdroj: Ondřej Kašina, obchodní rada, Zastupitelský úřad ČR v Santiago de Chile