česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výrobci piva z Chile nadšeni naším chmelem a technologiemi

„Tato návštěva v Čechách změnila celý můj pohled na možnosti a techniky výroby piva.“ Takový byl závěr většiny z 20 chilských podnikatelů, kteří se ve dnech 3. až 6. října 2017 zúčastnili incomingové mise v České republice, jež se uskutečnila v rámci projektů ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Projekt byl realizován ve spolupráci mezi Velvyslanectvím České republiky v Santiagu de Chile, Ministerstvem zemědělství a Smíšenou obchodní komorou Česko – Tichomořská aliance.
 

V rámci tohoto projektu se podnikatelé z Chile, většinově majitelé malých pivovarů, setkali dne 3. 10. 2017 na Ministerstvu zemědělství s náměstkem Jiřím Šírem a rovněž s chilským velvyslancem v naší zemi Renánem Fuentealbou. Následovala přímá jednání s českými podnikateli, během kterých se upřesnily konkrétní obchodní zájmy chilských hostů. Jedním z kladů projektu bylo, že vztahy navázané během tohoto B2B byly dále konkretizovány, protože s většinou českých podnikatelů z oboru se Chilané měli možnost setkat ještě v dalších částech programu mise.

V rámci bohatého programu mise měli chilští pivovarníci možnost navštívit naše emblematické pivovary, jako například Kozel ve Velkých Popovicích, Žatecký pivovar, Bernard v Humpolci a Budvar v Českých Budějovicích. Chilany zaujaly specificky české metody výroby piva a jeho zrání, které i v podmínkách velkovýroby zachovávají tradice a standardy kvality přesahující úroveň industriální výroby piva v Chile a v dalších zemích Ameriky včetně USA.

 

Z hlediska obchodního největší zájem chilských podnikatelů vzbudily naše mikro pivovary a chmel.

S pěstováním, zpracováním a komercializací chmele se chilští hosté seznámili v Žatci. Setkali se s představiteli Svazu pěstitelů chmele České republiky, navštívili velkosklad chmele a rovněž firmu ARIX. Uskutečnila se konkrétní jednání, na jejichž základě budou čeští výrobci chmele dodávat několik druhů této cenné suroviny chilským výrobcům. Během jednání se ukázalo, že až dosud chilští pivovarníci byli nuceni nakupovat chmel zprostředkovaně za vyšší ceny a často v kvalitě nižší, nežli dokáží zaručit čeští dodavatelé. Z hlediska exportního se jednalo o nesporný úspěch.

Další exportní příležitosti byly vytvořeny v oblasti prodeje technologií, zvláště v oblasti mikro pivovarů. V rámci cesty po naší vlasti navštívili chilští podnikatelé například malý pivovar v zámecké restauraci Chyše vyrobený firmou CONTECHIN. Setkali se s ing. Bořivojem Minářem, viceprezidentem Hospodářské komory České republiky, a díky podrobnému výkladu sládka a technika získali přesné informace o vlastnostech a výhodách pivovarů firmy CONTECHIN.

Velký zájem chilských podnikatelů si získaly rovněž technologie výroby piva, které měli možnost shlédnout při návštěvě podniku PACOVSKÉ STROJÍRNY. Tam hosté z dalekého Chile obdivovali zejména kvalitu dílenského zpracování a materiálů použitých při výrobě malých pivovarů. Přirovnávali vysoké standardy zpracování s výrobou vozů Aston Martin a Ferrari.

Na závěr bohatého programu této incomingové mise si chilští pivovarníci prohlédli malý pivovar v Českém Krumlově. V této souvislosti je nutno zmínit, že nedílnou součástí tohoto projektu bylo rovněž poskytnout chilským podnikatelům příležitost poznat naši kulturu a bohaté historické tradice i mimo oblast výroby piva. Tato strategie se prokázala jako velmi účinná, protože významná část z přítomných 20 chilských pivovarníků byla natolik okouzlena atmosférou naší země, že nejenom připravují objednávky chmele a mikro pivovarů od našich firem, ale dokonce se chtějí zúčastnit mezinárodního pivního festivalu Zlatá pivní pečeť, který se uskuteční v Českých Budějovicích do 16. do 18. února 2018.

Mze PROPED

Mze PROPED

Společné foto

Společné foto

 

Autor. Ondřej Kašina, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky