česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva evropského komisaře Tonio Borga v Chile

Nový chilský zákon o léčivech rozšiřuje možnosti exportu do Chile

Evropský komisař pro oblast zdraví Tonio Borg uskutečnil ve dnech 19. – 20. ledna 2014 pracovní návštěvu v Chile. Jednal s představiteli chilské vlády a s vedením institucí, které mají vliv na podmínky exportu zboží EU do Chile v oblastech jeho pravomocí. Zvláštní pozornost byla věnována podmínkám dovozu živých zvířat a výrobků živočišného původu z EU do Chile, netarifním překážkám pro export z EU a perspektivám vývozu léčiv v návaznosti na nový zákon, který upravuje prodej léčiv v Chile. 

Dne 20. 1. 2014 se v Delegaci EU v Santiagu de Chile sešel komisař Tonio Borg s vedoucími ZÚ a vedoucími obchodních oddělení. Během briefingu sdělil program a výsledky své pracovní cesty v Chile. Nejzjevnějším výsledkem bylo rozhodnutí, které mu sdělilo vedení chilské Národní služby pro zemědělství a hospodářská zvířata (Servicio Agrícola y Ganadero – SAG). Ke dni 17. 1. 2014  chilská vláda autorizovala SAG, aby vyhověl požadavku EU v rámci jednání známých jako „Block Opening“ nebo „Single Entity“ s cílem, aby v Chile při povolování a dozorování importu živých zvířat a výrobků živočišného původu bylo zacházeno s jednotlivými ČS EU jako s „blokem“ podle jednotných pravidel platných plošně pro celou EU.

 

Na otázku ZÚ Santiago týkající se načasování jeho návštěvy v samotném závěru mandátu současné chilské vlády, Tonio Borg odpověděl, že toto načasování bylo záměrné. Cílem bylo motivovat současné vládní orgány, aby dokončily co možná nejvíce z rozjednaných záležitostí a rovněž jeho návštěva má vyslat nastupující vládě signál, že Evropská komise a celkově EU je připravena s Chile korektně spolupracovat jako s privilegovaným partnerem v rámci LAC, avšak současně je EK odhodlána důsledně bránit zájmy ČS EU v případě výskytu zbytečných komplikací, které by negativně ovlivňovaly vývozy ČS EU do Chile.

Tento symbolický význam návštěvy je zajímavý rovněž v kontextu s novým zákonem, který upravuje prodej léčiv v Chile – respektive s novými šancemi na vývoz léčiv do Chile.

ZÚ Santiago de Chile vypracoval v závěru roku 2013 prezentaci „Některá specifika trhu léčiv a zdravotní péče v Chile s využitím údajů OECD“. Tato prezentace je přístupná na webové stránce ZÚ Santiago de Chilea je v ní zdůrazněna skutečnost, že v rámci OECD obyvatelé Chile vydávají nejvíce prostředků na léčiva a zdravotní péči. Bylo to způsobeno mj. skutečností, že v Chile zákony nepovolovaly širší prodej a použití levnějších generik. Vládě prezidenta S. Piñery se v samotném závěru mandátu podařilo prosadit nový zákon, který umožňuje podstatně širší dovoz generických léčiv do Chile a současně liberalizuje jejich prodej ve snaze o oslabení existujícího koluzivního oligopolu tří hlavních řetězců lékáren, které ovládají 97% trhu. Prezident S. Piñera slavnostně promulgoval tento zákon dne 16. 1. 2014.

Bezprostředním důsledkem nového zákona bude otevření prostoru k většímu vývozu generických léčiv do Chile, kde zcela jistě vzroste jejich prodej, protože podle údajů ministerstva zdravotnictví se díky novému zákonu a využití generik cena léčiv sníží až dvacetkrát. Nový zákon o léčivech tak naboural oligopolní situaci, kdy několik málo velkých zahraničních firem mohlo diktovat ceny bez skutečné konkurence. Lékárny budou mít dokonce předepsáno povinně nabízet generika jako alternativu vůči původním drahým medikamentům. Pro ČS EU se tak otevírají nové možnosti exportu léčiv do Chile.