česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahraniční investice v Chile

23. 1. 2014 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

V Chile se ve dnech od 14. do 16. ledna 2014 uskutečnilo Mezinárodní fórum zahraničních investorů (Foro Internacional de Inversiones Chile 2014), kterého se zúčastnilo 107 zahraničních společností z 18 zemí. Podle odhadu chilské vládní agentury na podporu zahraničních investicí Comité de Inversiones Extranjeras (CIE) by zúčastněné firmy měly investovat v Chile více než 6 miliard USD. Aktivity v rámci akce pro zahraniční investory se uskutečnily v hlavním městě Santiagu a rovněž ve městech Calama a Puerto Varas.

Nejvíce firem bylo z Číny (22), dále ze Španělska (15), Kanady (14), Brazílie (11) a Koreje (10). Podle názoru ekonomických diplomatů akreditovaných v Chile je příznačná vysoká účast čínských firem v tomto mezinárodním fóru. Čína je druhým nejvýznamnějším vývozcem do Chile po USA, nicméně zatím se tato dominance nepromítla adekvátně do oblasti přímých zahraničních investicí. Jak ukazuje následující grafika, největším zahraničním investorem v Chile je Španělsko následované USA, Kanadou, Britskými Panenskými ostrovy, Kajmanskými ostrovy, Bermudami, Japonskem, Holandskem, Francií, Švýcarskem, Brazílií a Velkou Británií:

Graf PZI dle zemí

Strukturální rozložení přímých zahraničních investicí (2009–2012) předvídatelně vede chilský důlní průmysl (50,1 %) následovaný službami (26,6 %), na oblast výroby elektřiny, plyn a vodní hospodářství připadá 10,9 %, zpracovatelský průmysl přilákal 7,9 % a stavebnictví 2,4 % zahraničních investicí, doprava a komunikace 1,7 %:

Graf PZI dle sektoru

Podle statistiky UNCTAD bylo Chile na 11. místě ve světě v žebříčku největších příjemců zahraničních investicí (za rok 2012).

UN Conference on Trade and Development (UNCTAD) „World Investment Report 2013“

Graf největších příjemců PZI

Rok 2012 přinesl pro Chile absolutní rekord v přílivu přímých zahraničních investicí. Zvýšily se o 32,2 % a dosáhly celkové výše 30,323 mld. USD. Toznamenalo podíl na HDP Chile v roce 2012 ve výši 11,3 %. Tento významný nárůst zahraničních investicí vynesl Chile v roce 2012 na druhé místo v rámci LAC, hned za Brazílii a před Mexiko, jak ukazuje následující grafika.

Graf porovnání příjemců PZI v Latinské Americe

Dosud nejsou k dispozici kompletní údaje o přílivu zahraničních investicí do Chile v roce 2013, nicméně dílčí informace naznačují, že by mohl nastat mírný pokles. Proto se chilská vláda a její kompetentní nástroj – Comité de Inversiones Extranjeras (CIE) – snaží povzbuzovat zahraniční investory. Jedním z důvodů, proč by úroveň zahraničních investicí do Chile neměla dramaticky poklesnout je bezkonkurenční úloha, kterou Chile zastává v LAC z hlediska bezpečnosti a svobody pro mezinárodní obchod a investice.

Podobně jako v České republice, tak i v dalších zemích stratégové firem, obchodníci a investoři sledují např. Index ekonomické svobody, který každoročně vydává americký „Think Tank“ The Heritage Foundation a deník Wall Street Journal. Letos měli možnost i čeští občané seznámit se s výsledky „2014 Index of Economic Freedom“, díky tomu, že ČR si ziskem 72,2 bodu ze 100 možných polepšilo jak relativně, tak i absolutně. Zisk 1,3 bodu oproti loňskému roku řadí Českou republiku na 26. místo ze 178 posuzovaných ekonomik. Chile je podle této metodiky o „19 příček svobodnější ekonomikou nežli ČR“.

Chile se s výsledky „2014 Index of Economic Freedom“ udrželo na místě sedmé nesvobodnější ekonomiky na světě (po Hongkongu, Singapuru, Austrálii, Švýcarsku, Novém Zélandu a Kanadě).

Rok 2014 přinese s vysokou pravděpodobností zvýšenou ostražitost a selektivnost zahraničních investorů ve vztahu k tzv. Emerging Markets. Zlepšující se ekonomické výsledky USA, zemí EU a dalších rozvinutých tradičních ekonomik budou díky vysoké bezpečnosti znamenat silnou konkurenci pro Emerging Markets a pravděpodobně tyto doposud velmi dynamicky se rozvíjející země ztratí část investicí ve prospěch „starých trhů“. V tomto procesu se budou zahraniční investoři řídit informacemi jako je například „2014 Index of Economic Freedom“ při rozhodování, ve kterých Emerging Markets je bezpečné zůstat. Chile je svým sedmým místem na světě jednoznačně nejbezpečnější destinací pro obchod a investice v rámci LAC.

Tabulka svobodných ekonomik