česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zóna volného obchodu v Iquique (ZOFRI) z hlediska exportu do Jižní Ameriky

Zóna volného obchodu v Iquique na severu Chile (ZOFRI) je největší bezcelní zónou v Jižní Americe. (http://www.zofri.cl/) Umístění v Iquique je z hlediska regionálního obchodu strategické, především z pohledu blízkosti Peru a Bolívie. S budováním zóny, která dnes vytváří 36 tisíc pracovních příležitostí, se započalo v 70. letech minulého století. Správcem je akciová společnost ZOFRI a.s. (Zona Franca de Iquique), jejíž akcie jsou obchodovatelné na burze v Santiagu de Chile. Většinový podíl ve společnosti drží ze 72 % státní instituce CORFO (Agentura pro inovaci a rozvoj), spadající pod Ministerstvo hospodářství. Zbylých 28 % akcií vlastní různé soukromé firmy.

Podle informací chilského ekonomického listu DIARIO FINANCIERO byl v ZOFRI během roku 2015 dosažen obchodní obrat 7,1 miliardy USD. Z toho 90 % připadá na velkoobchodní operace a 10 % na přímé prodeje v 460 obchodech umístěných přímo v ZOFRI.

V ZOFRI působí podniky mnoha států. Na chilské firmy připadá 43 % a dále následuje Čína se 17 %, Indie se 7 %, Pákistán se 6 %, Bolívie se 6 %, Tchaj-wan se 2 % a Paraguay s Argentinou po 1 %. Je zjevné, že státy s exportními ambicemi v Chile a v Jižní Americe zakládají v ZOFRI v souladu s chilskými zákony své podniky s cílem podpořit a zefektivnit tyto exportní operace. Vzhledem ke skutečnosti, že jednou z hlavních cílových zemí pro obchodní toky přes ZOFRI je Peru, lze předpokládat, že v blízké budoucnosti poroste význam ZOFRI s tím, jak se bude zvyšovat obchod v rámci Tichomořské aliance

Exportní toky přes ZOFRI směřují zejména do Bolívie (58 %) a dále do Paraguaye, Peru, Uruguaye a Argentiny.  Zajímavější je však struktura dodavatelů ze zahraničí, kteří do Jižní Ameriky prostřednictvím ZOFRI exportují. Na prvních místech jsou Čína, USA, Japonsko, Chile a Jižní Korea. (Viz tabulka níže)

 

Hlavní exportní státy vyvážející prostřednictvím chilské ZOFRI

 

Struktura vlastnictví podniků v rámci ZOFRI

Vypracoval:
Ondřej Kašina, obchodní rada, Zastupitelský úřad Santiago de Chile