português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Komponovaný program o Karlu Čapkovi v São Paulu

U příležitosti stoletého výročí premiéry divadelní hry Karla Čapka R.U.R. připravil Generální konzulát České republiky v São Paulu speciální program věnovaný tomuto významnému českému spisovateli.

Akce se konala 9. října v prostorách konzulátu a byla určena především studentům českého jazyka a krajanům, kteří byli vzhledem k dodržení epidemiologických opatření rozděleni na dopolední a odpolední skupinu.

Program zahájila úvodní přednáškou Ivana Malechová, učitelka českého jazyka působící u krajanské komunity v São Paulu. Následně si přítomní prohlédli výstavu Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše s názvem Život a doba spisovatele Karla Čapka a zhlédli film Bílá nemoc (1937) režiséra Huga Haase, natočený podle stejnojmenné dramatikovy hry.

Součástí programu byla i výstavka Čapkových děl a jejich brazilských překladů.

Odpolední skupiny se na pozvání konzulátu zúčastnil také překladatel Rogério Pietro, který krátce představil svůj překlad Čapkovy hry RUR do portugalštiny. Dílo zároveň adaptoval do románové podoby.

Celá akce byla zpříjemněna ochutnávkou českých moučníků, připravených krajankou Věrou Pospíšilovou, a literárním bazarem, ze kterého si mohli studenti odnést domů knihy v českém i portugalském jazyce.

Všem mnohokrát děkujeme za účast a také za příspěvky do naší potravinové sbírky, kterou jsme uspořádali na pomoc potřebným v São Paulu.

Generální konzulát v São Paulo chystá již další aktivity spojené s osobností Karla Čapka.

Autorka: Věra Matysíková, Generální konzulát ČR v São Paulu.

 

Galerie


Karel Čapek no Consulado