português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Sao Paulo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 120 let od narození Jana Antonína Bati v Batayporã

Oslavy 120 let od narození Jana Antonína Bati probíhaly 23. května 2018 v malém brazilském městečku Batayporã, které Jan Antonína Baťa založil v padesátých letech.

Začaly v sedm hodin ráno slavnostní mší v kapličce Pražského Jezulátka pod záštitou Generálního a Honorárního konzulátu ČR a účastnila se jich také vnučka Jana Antonína Bati a předsedkyně krajanského spolku Československá kulturní dílna Dolores Baťa Arambašič, společně s generální konzulkou ČR Ing. Pavlou Havrlíkovou a honorárním konzulem Evandrem Trachtou. Hezkou náhodou sem také ve stejném datu zavítala dvojice českých turistů z Olomouce. Po mši, které se zúčastnili obyvatelé Batayporã, žáci základní školy pojmenované po Jana Antonínu Baťovi a zástupci místní samosprávy se všichni přesunuli do budovy ZŠ Jana Antonína Bati, kde byla slavnostně zahájena výstava Adresa Baťa Zlín (Endereço Baťa Zlín).

Po zahájení výstavy byla oficiálně podepsána spolupráce mezi zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR a ZŠ Jana Antonína Bati. V odpoledních hodinách se pak žáci nižších ročníků školy Jana Antonína Bati, kteří navštěvují pravidelnou výuku českého jazyka a kultury účastnili programu, který pro ně připravila učitelka Markéta Pilátová společně s Dolores Baťa Arambašičovou. Nejdříve si žáci poslechli vyprávění paní Dolores Baťové o jejím dědečkovi Janu Antonínu Baťovi a seznámili se také díky obrázkům českého malíře, který maluje ústy Jakuba Hříbka s historií Zlína a „baťovského“ odkazu. Poté se asi dvacítka vybraných žáků přesunula do školní kuchyně kde společně s Dolores Baťovou, Markétou Pilátovou a generální konzulkou Ing. Pavlou Havrlíkovou pekli oblíbený zákusek Jana Antonína Bati – broskvovou bublaninu. Učili se u toho slovíčka potřebná pro porozumění českému receptu a všichni si pak typickou českou bublaninu pochvalovali. Když byl koláč hotový, Dolores Baťa Arambašič žákům vyprávěla o silné moravské a české hudební tradici a o oblíbených písních Jana Antonína Bati, které se svými dcerami rád zpíval i v Brazílii. Společně s učitelkou Markétou Pilátovou pak žáky dvě z nich naučily – Čižmičky moje a Šavlenka brušená. Dolores Baťa Arambašič děti doprovázela na kytaru. Žáci pak doma kreslili své dojmy z celého „baťovského odpoledne“ a výsledné obrázky budou vyhodnoceny honorárním konzulem panem Evandrem Trachtou, generální konzulkou Ing. Pavlou Havrlíkovou a Dolores Arambašičovou a na žáky čekají hezké odměny, které věnoval Generální konzulát ČR v São Paulu. 

Večer se pak v tzv. Sala Multiuso krajanského spolku Centro de Memória de Jindřich Trachta (Centrum Paměti Jindřicha Trachty) promítaly dva díly Českých stop režiséra Davida Vávry. Díl věnovaný odkazu Jana Antonína Bati v Brazílii a díl o brazilských stopách českého krajana Alfreda Willera, který působil zejména ve městě Curitiba.

I díky těmto květnovým oslavám se obyvatelé malého městečka v brazilském vnitrozemí dozvěděli mnohem více o svém zakladateli a vlastní historii a o České republice. Jak to vyjádřil mladý radní Germino Roz – „Ještě před několika lety jsem vůbec netušil, kdo byl Jan Antonína Baťa a co všechno dokázal. Pak jsem navštívil s folklórním souborem Klenot Českou republiku a dokonce Zlín a neuvěřitelně to rozšířilo mé obzory. Stejně jako teď „baťovské“ oslavy a tato výstava.“

Autorka:Markéta Pilátová