português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Folklorní soubor Klenot v Batayporã pracuje na nové choreografii

Etnografka a folklorní tanečnice Markéta Lukešová a její manžel Jaroslav přijali pozvání k pobytu v brazilské Batayporã a práci s folklorním souborem Klenot, aby pomohli připravit novou choreografii.

Folklorní soubor Klenot působí při krajanském spolku Česká a slovenská kulturní dílna, založeném a vedeném pí Dolores Bata Arambasicovou. Spolek a soubor Klenot, jehož tanečníky jsou dnes především mladí Brazilci, udržují povědomí o české kultuře a folklorních tradicích na jihu Brazílie.

Markéta Lukešová pracuje jako etnografka v Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici. Je absolventkou etnologie na MU v Brně a Školy folklorních tradic, kde navštěvovala hodiny choreografie u L. Košíkové. Od dětství tancovala ve folklorních souborech, deset let působila na pozici vedoucího Souboru písní a tanců Vracovjan. Nyní vede semináře na ZUŠ ve Vracově a ve Škole folklorních tradic. Působí také jako autorka festivalových pořadů (Strážnice, Milotice, Vlčnov) a v České národní sekci CIOFF. Společně s manželem Jaroslavem, který je taktéž celý život tanečníkem a působil např. v VUS Ondráš, SPT Vracovjan a FS Lipina, vytvořili několik desítek choreografií.

 

 Klenot (starší foto)


Klenot (starší foto)