português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva krajanské komunity v São Bento do Sul

Velvyslanec Jiří Havlík a generální konzul Pavel Procházka navštívili dne 9. května krajanskou komunitu ve městě São Bento do Sul, které bylo v 2. polovině 19. století založeno českými emigranty z Šumavy.

São Bento do Sul je průmyslově rozvinuté město v brazilském státě Santa Catarina. Dvě třetiny prvních kolonizátorů pocházeli z okolí Nýrska a Šumavy. Největší příliv vystěhovalců z Čech byl v 80. letech 19. století, přičemž se jednalo především o české Němce. Místní komunita žila až do 70 let minulého století značně uzavřeně, a tak si udržela zvyky a folklor typické pro Šumavu, zejména tanec, dechovku a myslivectví. Dodnes má většina majitelů průmyslových podniků v oblasti nábytkářství, strojírenství a textilu, tedy taktéž tradičního průmyslu v oblasti Šumavy, svůj původ v Čechách. Krajanský život se odehrává v místním klubu Sociedade Ginástica e Desportiva de São Bento, kde sídlí foklorní soubor Bohmerwald- Floresta da Boêmia, dechovka Treml a myslivecké sdružení.

Jednalo se o první návštěvu velvyslance a generálního konzula, jejímž cílem bylo zjištění možností spolupráce s touto krajanskou komunitou.

Sao Bento do Sul - velvyslanec J. Havlík a starosta F.Tureck      Dechovka      Bohmenwaldtanzgruppe

Sao Bento do Sul - velvyslanec J. Havlík a starosta F.Tureck

Dechovka Dechovka

Bohmenwaldtanzgrupe Bohmenwaldtanzgruppe