português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva krajanů v Nova Petrópolis a ve Venâncio Aires

Konzulka Lucie Lachoutová Natal da Luz navštívila dne 19. a 20. května 2015 krajanskou komunitu v Nova Petrópolis a Muzeum ve Venâncio Aires, založené krajanem Flaviem Seibtem.

Nova Petrópolis

Krajanská komunita tzv. boêmios, potomů přistěhovalců z českého pohraničí, nejčastěji z oblasti Jablonce a Liberce, je v Nova Petrópolis aktivní v rámci krajanského sdružení - Associação dos Descendentes de Imigrantes da Boêmia em Nova Petrópolis. Krajanský spolek již každoročně pořádá české kulturní dny, má folklorní soubor, který byl v r. 2012 oceněn na folklorním festivalu v Praze, a v loňském roce organizoval např. koncert Tria Smetana, letos pak koncert violoncellisty J. Žaluda. V Nova Petrópolis působí vyslaná učitelka češtiny. Partnerským městem Nova Petrópolis je Jablonec nad Nisou, s nímž probíhá také kulturní výměna především na úrovni kulturních souborů.  

Konzulka Lucie Lachoutová Natal da Luz se spolu s novým honorárním konzulem v Porto Alegre Fernandem Lorenzem dne 19. května setkala se zástupci krajanského sdružení a se starostou města Nova Petrópolis Regis Luiz Hahnem. Tématem schůzek byla spolupráce na nových projektech.

 

Nova Petrópolis

Nova Petrópolis

 

Venâncio Aires

Dne 20. května navštívila konzulka Lucie Lachoutová Natal da Luz v doprovodu honorárního konzula v Porto Alegre Fernanda Lorenze Muzeum ve Venâncio Aires. Kulturní sdružení ve Venâncio Aires, NUCVA, které je provozovatelem muzea, založil krajan Flávio Seibt. Část obyvatel tvoří potomci přistěhovalců z pohraničních regionů Čech, kteří sem přišli v 80. letech 19. století. Také předkové zakladatele tohoto muzea jsou z regionu Liberce. Mnozí z obyvatel tohoto dnes sedmdesátitisícového města však své české kořeny začínají objevovat až v posledních letech.

Muzeum se zaměřuje na historické předměty denního života obyvatel Venâncio Aires a okolí. Dnes vlastní historickou budovu v centru města, má stálou expozici, rozsáhlou sbírku a organizuje výstavy. Na počest české návštěvy zorganizovalo muzeum výstavu o České republice a o českých stopách v Brazílii.

Konzulka Lucie Lachoutová Natal da Luz se dále setkala se starostou města Airtonem Artusem. Tématem schůzek bylo navázání kontaktů a možná spolupráce.

 

Muzeum Venancio Aires             va

Muzeum Venancio Aires

VA 

va
vaVA