português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR v Sao Paulo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pamětní desky prvních Boémios v Nova Petrópolis

V květnu 2022 byla v Nova Petrópolis odhalena pamětní deska se jmény prvních přistěhovalců z Čech do Nova Petrópolis, tzv. Boémios. Slavnostního ceremoniálu a souvisejícího programu se účastnil konzul Viktor Dolista a honorární konzul České republiky v Porto Alegre Fernando Lorenz de Azevedo.

Potomci původních přistěhovalců ze střední Evropy do brazilského státu Rio Grande do Sul, tzv. Boémios, jsou převážně německého původu. Díky vazbám mezi tehdejším brazilským a rakouským dvorem se část kolonistů rekrutovala z českých příhraničních oblastí. V Brazílii poté přistěhovalci z Čech splynuli s německy mluvící většinou. Současná generace Boémios si dnes znovu vytváří vztah k Česku a obnovuje některé folklorní tradice a její vztah k České republice je velmi pozitivní.

Odhalení pamětní desky se jmény prvních českých přistěhovalců dne 12. května 2022 probíhalo ve slavnostní atmosféře za účasti starosty Nova Petropolis p. Darleie Wolfa, představitelů místní vlády a města. Zástupce generálního konzulátu ve svém projevu vyzdvihl činnost krajanského sdružení a jeho vztah k ČR. Pro účastníky akce organizátoři připravili prohlídku muzea Hillebrand a folklorní představení. S předsedou s krajanského sdružení Boémios p. Nestorem J. Gringsem a zástupkyní radnice pí Luciane Schommer pak V. Dolista jednal o projektu vytvoření časosběrného audiovizuálního dokumentu k uchování historické paměti a plánovaném celostátním srazu krajanů v Brazílii, o jehož organizaci Boémios projevili zájem, a další spolupráci.

Galerie


Inaugurace pamětní desky prvních Boémios v Nova Petropolis