português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Založení krajanského spolku „Sdružení potomků imigrantů z Česka“ v Nova Petrópolis

(Archivní článek, platnost skončena 31.01.2015.)

Dne 20. června 2008 byl v Nova Petrópolis (Rio Grande do Sul) založen český krajanský spolek „Sdružení potomků imigrantů z Česka“. Místní krajané jsou z většiny potomky sudetských Němců, kteří odešli do Brazílie z území dnešního Česka ve druhé polovině 19. století. Pojem Böhmen se postupem let vytratil z map i z paměti nastupujících generací. Teprve v posledních desetiletích krajané Česko znovu objevili a začali navazovat užší styky.

V současné době v Nova Petrópolis působí Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR vyslaný učitel češtiny. V roce 2008 krajanský spolek navštívil ministr školství, Ondřej Liška, který se také účastnil hodiny českého jazyka.

Od roku 2007 je Nova Petrópolis spřáteleným městem Jablonce nad Nisou. V rámci kulturní výměny došlo již dvakrát k návštěvě Nova Petrópolis tanečním souborem Nisanka. V roce 2008 se naopak vydal do ČR místní soubor Boehmerland Tanzgruppe. V roce 2008 se folklórní soubor Ostravica zúčastnil 8. zimního festivalu města Nova Petrópolis.

Další aktivitou Nova Petrópolis je spolupráce s jabloneckou umělecko-průmyslovou školou SUPSAVOS, která v roce 2009 přijme ke studiu jednu místní studentku.

Mnozí krajané také Česko v nedávné době navštívili s cílem pátrat po svých kořenech a potenciálních žijících příbuzných.

Sídlo sdružení:
Escola Cenecista Bom Pastor
Km 14-RS 235
Linha Brasil
Nova Petrópolis
CEP: 95150-000
RS, Brazílie

Doručovací adresa:
Rua Taquara, 36
Bairro Pousada da Neve
Nova Petrópolis
CEP: 95150-000
RS, Brazílie

E-mail: vendas@alpinamoveis.com.br, Nestor@royalnet.com.br

předseda: Nestor José Grings
místopředseda: Ovídio Hillebrand