português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilské město Porto Alegre hostí filmovou přehlídku „Devětsil - česká avantgarda“

U příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie se v jihobrazilském městě Porto Alegre uskuteční od 9. do 21. září 2022 filmová přehlídka Devětsil – česká avantgarda.            

Filmová přehlídka představí významná díla české kinematografie související s uměleckým hnutím vzniklým v Československu ve 20. letech minulého století.

V programu nechybí filmy, na kterých se podíleli některé z hlavních postav hnutí jako spisovatel Vítěslav Nezval, herci Jiří Voskovec a Jan Werich nebo skladatel Jaroslav Ježek. Promítány budou mimo jiné Erotikon Gustava Machatého, Baron Prášil Karla Zemana, či pozdější snímky přebírající avantgardní dědictví Devětsilu v kontextu moderních rozvratů 60. let jako například Jasného Až přijde kocour, Menzelovo Rozmarné léto či Markéta Lazarová od Františka Vláčila. Celkově se brazilskému publiku představí třináct filmů prostřednictvím projekcí z nosičů DCP v originálním znění s portugalskými titulky.

Festival pořádá Generální konzulát České republiky v São Paulu ve spolupráci s renomovaným kulturním centrem Cinemateca Capitólio v Porto Alegre.

Galerie


Filmová přehlídka Devětsil v Porto Alegre