português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Cláudio de Oliveira
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Po stopách českých cestovatelů: Objevování Brazílie

Během oslav státního svátku 28. října byla v São Paulu pokřtěna kniha s názvem Po stopách českých cestovatelů: Objevování Brazílie.

Kniha byla vydána Generálním konzulátem České republiky v São Paulu u příležitosti stého výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou (tehdejším Československem) a Brazílií, jež jsme si připomněli v roce 2020.

Tato dvojjazyčná publikace nabízí pohled do historie diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a představuje čtenáři patnáct českých cestovatelů, kteří strávili důležitou část svého života, ať už profesionálního, nebo osobního, „objevováním“ Brazílie. Pracovní nasazení, odvaha a úsilí těchto jednotlivců významně přispěly k přibližování našich národů a k posílení vzájemných vztahů. A právě cestování hraje v tomto procesu důležitou roli, protože nám umožňuje poznávat rozličné kultury, získávat nové zkušenosti a vytvářet citová pouta.

Jednotlivé medailonky, které sepsali čeští a brazilští autoři, popisují život a badatelské výsledky zakladatele brazilské astronomie Valentina Stansela, kartografa Samuela Fritze, botanika a entomologa Johanna Christiana Mikana, botanika Heinricha Wilhelma Schotta, geologa a botanika Johanna Emanuela Pohla, geologa Bedřicha Katzera, spisovatele a cestovatele Františka Čecha-Vyšaty, botanika a etnografa Vojtěcha Friče, etnologa a lingvisty Čestmíra Loukotky, zoologa a spisovatele Jiřího Bauma, prvního českého vyslance v Brazílii a spisovatele Jana Havlasy, fotografů Enriqua Stanko Vráze, Vladimíra Kozáka či Eduarda Ingriše. A zapomenout nelze ani na dvojici nejznámějších novodobých českých cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelku.

Za celý kolektiv autorů přejeme všem čtenářům hodně příjemných zážitků a mnoho nových poznatků o historii pro nás zeměpisně vzdálené, ale našemu srdci a kultuře blízké Brazílie.

Autorka: Věra Matysíková, Generální konzulát ČR v São Paulu.

Galerie


Po stopách českých cestovatelů: Objevování Brazílie