português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát v Sao Paulu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast České republiky na Mezinárodním knižním veletrhu v Porto Alegre

Nejrozsáhlejší akcí Generálního konzulátu v  Sao Paulo v roce 2018 se stal komponovaný projekt v Porto Alegre (stát Rio Grande do Sul). Ve dnech 31.10. – 18.11. 2018 se Česká republika stala čestným hostem 64. Mezinárodního knižního veletrhu, který patří k největším v Latinské Americe.

Vedle  literatury se součástí prezentace  ČR stala kinematografie, divadlo, výtvarné umění, gastronomie, folklórní tanec i firemní prezentace.  Projekt využil synergie Generálního konzulátu v Sao Paulu, Honorárního konzulátu v Porto Alegre, dvou krajanských spolků (v Porto Alegre a Nova Petropolis), prostředků na podporu ekonomické diplomacie a podpory Czechtourismu. 

O pozvání České republiky jako čestného hosta na veletrhu  bylo rozhodnuto zejména v návaznosti na předchozí vazby v Rio Grande do Sul,  které dostaly impulz po uskutečnění  incomingové mise  do České republiky v roce 2016. Před dvěma lety se veletrhu poprvé účastnila samostatně Markéta Pilátová s portugalským překladem své knihy Žluté oči vedou domů.   S ohledem na skutečnost, že v Brazílii jsou komerčně k dispozici  většinou překlady českých knih již nežijících autorů (Čapek, Kafka, Komenský atd, z žijících např. Kundera), byl zvolen formát prezentace portugalských překladů českých knih a brazilských knih mající souvislost s ČR. Kromě toho byla účast pojata komplexně jako prezentace země jako takové.

Slavnostní zahájení české účasti na veletrhu proběhlo v historických prostorách Památníku Rio Grande do Sul (Memorial Rio Grande do Sul), za přítomnosti tří státních tajemníků, ředitele knižního veletrhu a jeho letošní patronky. Současně s tím byly inaugurovány panelové výstavy 100. let od založení Československa, 50. let Pražského jara, Česká republika jako turistická destinace (grafika poskytnuta Czechtourismem), výstava originálů kreseb „Jiří Voves – kresba, Murilo Rubião – příběh“)  a výstava děl českého malíře působícího od dvacátých let minulého století v Porto Alegre – Františka Pelíška. Ceremonii završil  oběd v restauraci Muzea umění Rio Grande do Sul (MARGS), během kterého se podával český guláš.

Ve večerních hodinách se vedoucí generálního konzulátu v Sao Paulu a honorární konzul z Porto Alegre účastnili oficiálního zahájení 64. ročníku knižního veletrhu, generální konzulka  byla požádána o přednesení projevu společně se starostou města a dalšími představiteli veletrhu a státu Rio Grando do Sul.

1. listopadu 2018 proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie prezentace České republiky pro touroperátory  a oficiálně byl otevřen i český stánek na veletrhu.  V něm byla pokřtěna také kniha 4 komiksů: Praha, Brno; Plzeňský Prazdroj a Bílá paní, na jehož přípravě spolupracoval Czechtourism a GK Sao Paulo. Až do 4. listopadu pak ve stánku ČR probíhala autogramiáda autora komiksu, Thomase Destra. Své knihy podepisovala i Sylvia Kitadai.

Kromě toho byl v Cine Santander promítnut dokument Mariny Willer Červené stromy  o životě brazilsko-českého architekta Alfreda Willera, jehož židovská rodina, jako jedna z mála, přežila II. světovou válku v Praze.

2. – 4. listopad byl věnován literatuře. V Auditoriu MARGS se uskutečnily celkem tři bloky tematicky navázané na 100 let Československa:

Jednotliví autoři či interpreti: Zdeněk Koreček: Drahá svoboda (v pt. Originále Cara liberdade) – autobiografie českého vojáka bojujícího na řadě front během II. světové války – v podání jeho dcer Sandry a Eriky;  Markéta Pilátová: Imigrace v české literatuře; dále současná česká poezie (křest knihy básní Zatýkání větru v portugalštině)  a také satira v české literatuře (Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka);  Helena Hrdličková (učitelka českého jazyka): Karel Čapek – Válka s mloky; Fernanda Mellvec: křest knihy 4 povídek Aloise Jiráska, Otakara Batličky, Jana Nerudy a Karla  Čapka v portugalštině; Sylvia Kitadai: Frank Smit, houslista – biografie českého houslisty, který v Brazílii založil první smyčcové kvarteto; Karen Zolko: Dívky z pokoje 28  - autorka stejnojmenné výstavy o životě dívek z terezínského ghetta); Fernanco Lorenz de Azevedo: Francisco Valdomiro Lorenz – život polyglota a esperantisty českého původu působícího v Rio Grande do Sul; Luiz Fernando Destro (Czechtourism) – Praha v české literatuře. Přednáškový sál s kapacitou 60 osob byl prakticky v celém průběhu zaplněn.

Představena  byla zároveň i brožura v portugalštině „100 let od založení Československa“ ze společné dílny CzechTourism v São Paulu a Generálního konzulátu v São Paulo, která je zkrácenou verzí stejnojmenné výstavy Českých center.

Markéta Pilátová a Fernanda Mellvec dostaly rovněž  prostor pro autogramiádu svých knih.

3. listopadu proběhlo v prestižním divadle Theatro São Pedro česko-slovensko-srbské představení na motivy textů Franze Kafky „Birds in the house“, jakožto součást jejich brazilského turné. V zaplněném divadle zasedlo kolem 250 diváků. O dva dny později s  skupina režiséra Petera Butka představila se stejným představením v divadle SESC (toto představení bylo pojato jako česko-slovenské, ze slovenské strany však bez oficiální účasti).

Týž den zároveň proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie  degustace české gastronomie a piva pro touoperátory a širokou veřejnost v pivnici Cervejaria Piratini. Pivnice Piratini, jejíž majitelé mají české předky, vyrábí pivo  (PRVNÍ a ČERVENA) podle české receptury. Českou kuchyni mohli během tohoto listopadového víkendu ochutnat i návštěvníci restaurace Chalezinho da Praza XV Novembro, kde se podával guláš podle receptu české spisovatelky Markéty Pilátové.

4. listopadu návštěvníky knižního veletrhu nadchl český, moravský a slovenský folklór v podání taneční skupiny působící při krajanském spolku v Nova Petropolis (Rio Grande do Sul).

V průběhu dní věnovaných České republice poskytli společně generální konzulka, honorární konzul  a ředitel CzechTourism v Sao Paulo rozhovory pro Radio Guaíba, Radio Feira do Livro, rovněž pro televizní vysílání kanálu NET – G SUL TV (vysíláno 11/11/2018). Kromě toho na jednotlivé části programu České republiky běžely v radiovém vysílání veletrhu každých 15 minut upoutávky.

Níže uvádíme hlavní internetové odkazy na publikované články.

http://www.feiradolivro-poa.com.br/participacao-da-republica-tcheca-na-feira-encerra-com-auditorio-lotado/?fbclid=IwAR0n6EYW6ZNffAlzAy57Ji1XJwiZetUY1r8C1LN5iQywL6CMZIzExaDf15E

http://www.feiradolivro-poa.com.br/republica-tcheca-pais-convidado-de-honra/

https://www.correiodopovo.com.br/ArteAgenda/FeiradoLivro/2018/10/665158/Republica-Tcheca-sera-destaque-na-programacao-dos-primeiros-dias-da-Feira-do-Livro?fbclid=IwAR0kTWPoMt_qIGiT-uBqrb_qpgMlJ2oEZThOgcKdsa3owyWpxjvb8FQRyq8

http://www.teatrosaopedro.com.br/eventos/birds-in-the-house-republica-tcheca/

 

Česká účast na 64. Mezinárodním knižním veletrhu v Porto Alegre a prezentace České republiky se stala bezesporu největší aktivitou  veřejné diplomacie Generálního konzulátu v  Sao Paulo v roce 2018.   Z původně malého projektu představení limitovaného množství českých knih přeložených do portugalštiny a dostupných na brazilském trhu se postupně stala akce, jež se dala zvládnout jen díky synergii   všech partnerů projektu. 

přílohy

20181101-portoalegre 12 KB PNG (Obrázek) 2.1.2019

Galerie


20181101-porto alegre