português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Přemek Janda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V brazilských Lidicích byl předán šek na popovodňovou rekonstrukci místní školky

U příležitosti vzpomínkové akce k 80. výročí lidické tragédie předal Generální konzulát České republiky v Sao Paulu brazilským Lidicím symbolický šek v hodnotě 330 000 Kč, které jsou určeny pro Školku Pražského Jezulátka na pomoc při odstraňování následků dvou bleskových povodní.

Brazilské Lidice, které své jméno získaly v roce 1944 na důkaz solidarity s obětmi vyhlazené české vesnice, patří k 20 km vzdálenému městu Rio Claro ve státě Rio de Janeiro. Jedná se o sociálně a ekonomicky zranitelný region s vysokou nezaměstnaností a nedostatkem pracovních příležitostí.

Školka Pražského Jezulátka je důležitým předškolním vzdělávacím zařízením v Lidicích, které současně významně přispívá k ekonomické stabilitě cca 100 místních rodin. Školka, jež provozuje i dětské jesle, umožňuje ženám po mateřské dovolené návrat do zaměstnání, a tím napomáhá k navýšení rodinných příjmů.

V roce 2020 podpořila Česká republika v rámci své zahraniční rozvojové spolupráce rozšíření a revitalizaci Školky Pražského Jezulátka. V rámci společného projektu Generálního konzulátu ČR v Sao Paulu a města Rio Claro byla v části dětských jeslí přistavena nová místnost s umývárnou, vybudován venkovní areál a zahrádka sloužící ke vzdělávacím a volnočasovým aktivitám či modernizováno vybavení školky.

V prosinci 2021 a v dubnu 2022 Lidice postihly silné přívalové deště, které měly za následek ničivé povodně. Jednou z nejvíce poškozených budov byla Škola Pražského Jezulátka.

V souvislosti s dlouhodobou spoluprací s brazilskými Lidicemi se Česká republika rozhodla na popovodňovou rekonstrukci školky přispět 330 000 Kč.

Symbolický šek byl ředitelce školky Marii de Fátimě de Matos Paiva předán dne 10. června 2022 u příležitosti vzpomínkové akce 80. výročí lidické tragédie, jež Generální konzulát ČR v Sao Paulu uspořádal v brazilských Lidicích.

Slavnostního předání šeku se zúčastnili zaměstnanci školky, učitelé nedaleké Školy prezidenta Beneše, zástupci místní samosprávy, včetně starosty a místostarosty Ria Clara, a představitelé kulturně-společenského života v Lidicích.

Akce byla zakončena tanečně-pěveckým vystoupením dětí ze Školky Pražského Jezulátka.

Generální konzulát během své návštěvy Lidic obdaroval i místní kulturní centrum, které během povodní přišlo o celou svoji knihovnu. Centru věnoval řadu knih českých autorů, jejichž díla byla přeložena do portugalštiny, a brazilské knihy týkající se českých osobností či krajanů.

 

Galerie


Předání symbolického šeku lidické školce