português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR v São Paulu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko podpořilo rekonstrukci hřiště ve favele Paraisópolis

Dne 5. prosince 2021 byla slavnostně ukončena částečná rekonstrukce fotbalového hřiště v saopaulské čtvrti Paraísopolis, spolufinancovaná z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce České republiky. Jednalo se o společný projekt Generálního konzulátu České republiky v São Paulu a sportovní asociace Palmeirinha.

Hřiště Palmeirinha je důležitým komunitním centrem saopaulské sociálně vyloučené lokality Paraisópolis, které se prostřednictvím volnočasových aktivit snaží o sociální interakci a integraci místních dětí. Dětem z favel, které patří mezi nejzranitelnější skupinu brazilské společnosti, centrum poskytuje příležitost k sebevyjádření, budování sebevědomí a zdravých návyků, čímž přispívá například k prevenci užívání návykových látek a kriminality.

V rámci projektu došlo k úpravám hrací plochy, instalaci umělého osvětlení a opravě osvětlovacích stožárů, oplocení hřiště a elektrických rozvodů. Dále bylo částečně rekonstruováno zázemí hřiště - šatny, sprchy a toalety. Do projektu se rovněž zapojily dva české prvoligové fotbalové kluby. FC Slovan Liberec a AC Sparta Praha věnovaly asociaci Palmeirinha velké množství dresů, míčů a jiných sportovních potřeb, což vedlo k dalšímu zlepšení kvality služeb, které jsou v Paraisópolis znevýhodněným dětem a mládeži poskytovány.

Součástí slavnostního ukončení bylo přátelské fotbalové utkání mezi týmem složeným z českých i brazilských zaměstnanců generálního konzulátu, českých krajanů žijících v São Paulu a zástupců asociace Palmeirinha a týmem klubu Lacsport. Náš tým, který oblékal dresy Sparty Praha, zvítězil ve velmi vyrovnaném a korektně hraném utkání 5:4.

Projektu se dostalo značné mediální pozornosti nejen v São Paulu, ale i v celé Brazílii. Nejvýznamnější tištěný brazilský deník Folha de S.Paulo o něm napsal rozsáhlý článek a televizní stanice Rede Globo se mu věnovala v jedné ze svých reportážích natočených u příležitosti 100 let založení Paraisópolis.

Generální konzulát České republiky v São Paulu děkuje všem, kteří se na realizaci tohoto projektu podíleli.

Autorka: Věra Matysíková, Generální konzulát ČR v São Paulu.

Galerie


Rekonstrukce hřiště Palmeirinha