português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekonstrukce základní školy v Batayporã

21. února 2019 byl v brazilském městě Bataypora slavnostně otevřen pavilon Základní školy Jana Antonína Bati, zrekonstruován částečně z prostředků rozvojové pomoci České republiky. V Brazílii se jedná vůbec o první realizaci tzv. Malého lokálního projektu, jednoho z nástrojů rozvojové spolupráce ČR v gesci Ministerstva zahraničních věcí. Slavnostní ukončení se stalo významnou události celého regionu, a to nejen díky účasti významných hostů, ale i díky žákům, kteří se z velké části postarali o bohatý doprovodný program.

Bataypora, ve státě Mato Grosso do Sul, patří k brazilským městům založeným Janem Antonínem Baťou. Jde o jedno z center českého krajanského života v Brazílii, o které se významně stará místní Honorární konzulát České republiky, krajanský spolek Centrum paměti Jindřicha Trachty a Česko-slovenská kulturní dílna ze sousedního města Nova Andradina.

Svůj podíl na zachování české stopy zde má právě i Základní škola Jana Antonína Bati, kde od roku 2008 probíhá pravidelná výuka českého jazyka. Tato státní škola se již delší dobu potýkala s nevyhovujícím stavem výukových prostor způsobeným obtížným klimatem, především silnými dešti a vysokými teplotami. 

Cílem prvního malého lokálního projektu ČR v Brazílii bylo tedy zlepšit velmi nepříznivé studijní podmínky žáků. V rámci projektu byla kompletně opravena střecha školního pavilonu, jeho interiéry a exteriéry, provedena údržba oken a dveří, revize elektroinstalace a instalace klimatizace a osvětlení.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky na rekonstrukci uvolnilo téměř 500 000 Kč, což odpovídá 85 000 brazilským reálům. Vláda státu Mato Grosso do Sul přispěla částkou 77 000 reálů.

 

Slavnostního otevření učeben budovy se zúčastnila ministryně školství státu Mato Grosso do Sul Maria Cecília Amendola da Motta, generální konzulka ČR v Sao Paulu Pavla Havrlíková, honorární konzul ČR v Bataypora Evandro Trachta, zástupci krajanských spolků Dolores Bata a Leonida Trachta, ředitel školy Augusto Alberto Leite,  místní zastupitelé, zástupci města a Asociace rodičů a přátel školy, čeští krajané, učitelé a žáci.

 

Celou akci doprovodila vystoupení žáků školy a členů orchestru státu Mato Grosso do Sul z města Campo Grande, jejichž hudební nástroje byly částečně pořízeny v České republice. Jedny z houslí byly darovány firmou Oritest a pocházejí z 19. století. Součástí programu bylo rovněž představení nové povídky spisovatelky Markéty Pilátové, krajanské učitelky češtiny v Bataypoře, a inaugurace výstavy ilustrací Jakuba Hříbka, malíře malujícího ústy, které povídku doprovázejí.

 

K velké radosti všech přítomných ministryně Amendola oznámila, že vláda státu Mato Grosso do Sul přislíbila dodatečné finanční prostředky na rekonstrukci dalšího pavilonu školy, který musel být z důvodu havarijního stavu uzavřen.

 

Částečná rekonstrukce Základní školy Jana Antonína Bati v Bataypoře výrazně přispěla ke zviditelnění a šíření dobrého jména České republiky v tomto brazilském státu.

 

Ohlasy v brazilském tisku:

http://www.sed.ms.gov.br/republica-tcheca-e-governo-de-ms-realizam-parceria-inedita-no-brasil-com-investimento-escolar-em-bataypora/

http://www.94fmdourados.com.br/noticias/estado/republica-tcheca-e-governo-de-ms-realizam-parceria-inedita-no-brasil-com-investimento-escolar-em-bataypora

http://www.campograndenews.com.br/educacao-e-tecnologia/republica-tcheca-investe-em-escola-no-interior-de-mato-grosso-do-sul

 

přílohy

Pozvánka na slavnostní otevření pavilonu školy 66 KB JPG (Obrázek / Fotka) 17.3.2019

Galerie


Ukončení rekonstrukce Bataypora