português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Sao Paulo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Proběhl seminář o kulturních dialozích mezi Brazílií a Českou republikou

Součástí akce, která se konala v Institutu brazilských studií, byl kulatý stůl a zahájení panelové výstavě o historii Luso-brazilských studií v České republice. 
 
 

Pod záštitou generální konzulky České republiky v São Paulu uspořádaly Luso-brasilská studia Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Institut brazilských studií Univerzity Sao Paulo (IEB-USP) 21. srpna 2018 kolokvium  s názvem Brazílie – Česká republika: dialog kultur.

Kulatý stůl zahájili Paulo Teixeira Iumatti, současný ředil IEB, Marcos Antonio de Moraeas, předseda komise pro mezinárodní vztahy IEB a Pavla Havrlíková, generální konzulka České republiky v São Paulu, jejíž slova shrnula současnost a další možnosti v prohlubování vzájemných vztahů.

Příspěvek emeritní profesorky Walnice Nogueiry Galvãové přiblížil, jaké podoby české kultury se dostávaly do Brazílie v posledních desetiletích. Historička Simona Binková ze Střediska Ibero-amerických studií vyložila, jak se vyvíjely česko-brazilské vztahy napříč staletími. Badatel Cleber Araújo Cabral představil svůj záměr analyzovat korespondenci mezi českou překladatelkou z portugalštiny Pavlou Lidmilovou a spisovatelem Murilem Rubiãem ze státu Minas Gerais.

Filip Vavřínek se ve svém příspěvku soustředil na vznik a vývoj portugalistiky v Československu. Na závěr setkání Šárka Grauová, překladatelka a vedoucí Luso-brazilských studií, představila výzvy současné luso-brasilianistiky, dodala potřebný kontext k předchozím příspěvkům a zdůraznila důležitost dialogu kultur, institucionální podpory a také literárních překladů.

V tomto ohledu se právě Pavla Lidmilová se stala důležitým prostředníkem mezi oběma kulturami. Do češtiny přeložila nejvýznamnější brazilské autory: Guimarãese Rosu, Clarice Lispectorovou, Graciliana Ramose, Rubema Fonsecu a další.

Devadesát let portugalštiny na Filozofické fakultě

Odhalená výstava vznikla u příležitosti dvou výročí: 90 let výuky portugalského jazyka e 60 let založení portugalistiky jako diplomního oboru na Filozofické fakultě UK.

Výstava přibližuje důležité osobnosti a jednotlivé fáze kulturního sbližování mezi danými zeměmi s cílem poukázat, jak tyto tendence vyústily v založení univerzitního oboru. 

V roce 2014 byla uzavřena smlouva o mezinárodní spolupráci mezi IEB-USP a FF UK. Výsledkem této spolupráce je společný výzkum, badatelské pobyty, kolokvia, kongresy, hostování vyučujících a další aktivity.

https://jornal.usp.br/cultura/culturas-do-brasil-e-da-republica-tcheca-sao-tema-de-evento/

https://www.ff.cuni.cz/2018/09/saopaulskem-institutu-brazilskych-studii-probehlo-kolokvium-brazilie-ceska-republika-dialog-kultur/

http://www.unincor.br/noticias-do-mestrado-em-letras/2617-mestrado-em-letras-da-unincor-participa-da-jornada-brasil-republica-tcheca-dialogos-culturais-na-usp

https://www.ff.cuni.cz/2018/09/saopaulskem-institutu-brazilskych-studii-probehlo-kolokvium-brazilie-ceska-republika-dialog-kultur/

 

přílohy

Dialogos culturais 12 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 22.8.2018

Galerie


20180822-ieb