português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podepsána dohoda o spolupráci mezi Universidade de São Paulo (USP) a pražskou Karlovou Univerzitou

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2015.)

Ve dnech 6. a 7. července navštívil São Paulo v rámci své cesty po Jižní Americe rektor Karlovy Univerzity Prof. RNDr. Václav Hampl. Účelem návštěvy bylo podepsání smlouvy o spolupráci s místní Universidade de São Paulo. K podpisu došlo na půdě Fakulty filozofie, literatury a sociálních věd.

Na základě této smlouvy by mělo docházet k výměně studentů, akademických i technicko-administrativních pracovníků z oblasti historie, geografie a filozofie. Dohoda o spolupráci je založená na reciprocitě, výjezd českých studentů je tedy podmíněn zájmem brazilských kolegů o studium či výzkum v České republice. Pro Karlovu Univerzitu se jedná o vůbec první smlouvu o spolupráci se školou v Brazílii. Kromě USP v minulosti projevila zájem o spolupráci s Karlovou Univerzitou i  Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul (PUCRS), sídlící ve městě Porto Alegre. K podrobnější dohodě ale zatím mezi školami nedošlo.

Universidade de São Paulo patří k největším a nejvýznamnějším vysokoškolským vzdělávacím institucím v Brazílii i celé Latinské Americe. Založená v roce 1934, v posledních letech dosahuje na nejvyšší příčky v hodnocení vysokých škol v rámci Jižní Ameriky, a to nejenon Fakulta filosofie, literatury a sociálních věd (FFLCH), jíž se dohoda svým zaměřením týká v prvé řadě. Hlavní kampus univerzity se nachází ve městě São Paulo, škola využívá ke vzdělávání a výzkumu dalších šesti lokalit ve vnitrozemí státu São Paulo. Na Univerzitě studuje okolo 78 tisíc studentů.

Jedná se již o druhou smlouvu o spolupráci mezi USP a českými univerzitami. Smlouva mezi USP a Masarykovou univerzitou v Brně byla podepsána v listopadu 2008 za přítomnosti Ministra školství, tělovýchovy a mládeže Ondřeje Lišky. Již od roku 2009 dochází mezi těmito institucemi k aktivní výměně studentů. Na podnět GK São Paulo byla roku 2009 zahájena výuka českého jazyka na USP pro širokou veřejnost.


při podpisu smlouvy, zleva: Prof. Rndr Václav Hampl, Drsc., Prof. Dra. Sandra Margarida Nitrini, děkanka FFLCH USP, Prof. Dr. Raul Machado Neto, Vice-Prezident Rady pro mezinárodní spolupráci USP