português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Generální konzulát ČR v Sao Paulo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení české filmové přehlídky v Belo Horizonte

Komentovanou projekcí filmu Věry Chytilové Ovoce stromů rajských jíme zahájila 18. května 2023 česká filmová přehlídka „Devětsil – česká avantgarda“ v kině Palácio das Artes v Belo Horizonte. Akce se setkala s velkým zájmem brazilské veřejnosti a médií a přispěla ke zvýšení povědomí o Česku a k popularizaci české kultury ve státě Minas Gerais.

Filmová přehlídka „Devětsil - česká avantgarda“ byla slavnostně zahájena dne 18. května 2023 komentovanou projekcí filmu Věry Chytilové Ovoce stromů rajských jíme. Před projekcí  krátce vystoupili ředitel filmového úseku Palácio das Artes, p. Vítor Miranda a konzul Viktor Dolista. Všechna místa v sále byla kompletně obsazena (celkem 125 míst). Po projekci následovala debata a komentář brazilské kurátorky, číše vína spojená s ochutnávkou moravských vín a brazilského piva popořená ukázkami české populární retro hudby v podání brazilských DJs. Do programu byly zařazeny filmy inspirované avantgardním hnutím Devětsil. Promítání jsou realizována z nosičů DCP v originálním znění s portugalskými titulky. Generální konzulát zajistil autorská práva k filmům ve spolupráci s Národním filmovým archívem, podílel se na filmové skladbě přehlídky a na překladech titulků. Akce se setkala s velkým zájmem brazilské veřejnosti a médií a přispěla ke zvýšení povědomí o Česku a k popularizaci české kultury ve státě Minas Gerais.

U příležitosti zahájení přehlídky navštívil Belo Horizonte konzul GK Sao Paulo, p. Viktor Dolista, a projednal s programovým ředitelem a zástupci symfonického orchestru kulturní nadace Clóvis Salgado možné zařazení českých umělců do programu instituce v následujícím programovém období. Český zástupce jednal v Centru mezinárodní spolupráce Federace průmyslu a exportu Minas Gerais (FIEMG) s ředitelem Alexandrem Mello a vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce, pí Rebecca Macedo o možnostech obchodní spolupráce a uspořádání podnikatelské mise. Setkání se účastnil dovozce moravských vín značky Josef Valihrach, p. Petr Linhart, ředitel společnosti Bravea International Ltda, který během přijetí předtavil své produkty dovážené z ČR. Prezentace moravských vín byla hlavním tématem setkání v Automóvel Clube de Minas Gerais, kde čeští zástupci jednali s ředitelem p. Franklinem Bethonico o organizaci ochutnávky českých a moravských vín v prostorách Automóvel Clube de Minas Gerais. Na organizaci se významně podílel vedoucí Honorárního konzulátu ČR v Belo Horizonte, p. Luiz Guadalupe, kterému za přípravu schůzek velice děkujeme.

Galerie


Devětsil, uma vanguarda tcheca - Palácio da Artes, Belo Horizonte