português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Poděkování Dr. Odilonu Borgesovi Jr., bývalému honorárnímu konzulovi v Espírito Santo

V dubnu 2022 převzal Dr. Odilon Borges Junior medaili ministerstva zahraničí České republiky jako poděkování za dlouholeté a vynikající služby České republice ve funkci vedoucího honorárního konzulátu ve Vitória, hlavním městě státu Espírito Santo (ES), v níž působil od roku 2009.

Dne 5. dubna 2022 převzal Dr. Odilon Borges Junior z rukou V. Dolisty, zástupce vedoucího generálního konzulátu ČR v Sao Paulu, medaili ministerstva zahraničí jako poděkování za dlouholeté služby České republice ve funkci vedoucího honorárního konzulátu ve Vitória. Dr. Odilon Borges Junior zastával tuto funkci od roku 2009 do roku 2020, kdy na pozici vedoucího honorárního konzulátu z osobních důvodů rezignoval. Za své vytrvalé služby České republice a ve prospěch česko-brazilských vztahů byl Dr. Odilon Borges Junior v roce 2014 vyznamenán oceněním Gratias Agit, jež obdržel z rukou ministra zahraničních věcí L. Zaorálka.

Dr. Odilon Borges Junior se během svého působení ve funkci vedoucího honorárního konzulátu podílel na realizaci řady návštěv oficiálních delegací i podnikatelských a obchodních cest. Vrcholnou akcí, na jejímž zdárném průběhu se HK Vitória podílel zásadní měrou, byla návštěva předsedy Senátu PČR M. Štěcha v čele delegace senátorů a podnikatelů a přijetí v legislativní sněmovně státu Espírito Santo v roce 2013. Na akce veřejné diplomacie, koncerty výjimečné úrovně s účastí českých hudebníků Ivy Bittové, Jitky Hosprové, Lucie Silkenové, Jana Žaluda, Smetanova tria a Janáčkova Quarteta, filmové přehlídky českých filmů, přednášky na federální univerzitě (např. o Václavu Havlovi nebo Franzi Kafkovi), či vernisáže výstav českých výtvarnic Lise Forell či Lucie Jindrák Skřivánkové v metropoli ES dodnes vzpomínají. Jedním z projektů, který zásadně přispěl ke zvýšení povědomí o Česku v Espírito Santo, bylo turné českých šachových velmistrů Petra Veličky a Terezy Olšarové spojené s účastí na exhibičních partiích a výukou šachů na školách státu ES v roce 2012. Honorární konzulát ve Vitórii pod vedením p. Borgese pomohl řadě českých občanů v nouzi, a při vstupu na trh státu ES asistoval českým firmám jako např. Linet, mmcité i dalším.

Honorární konzulát České republiky ve Vitória byl formálně zrušen rozhodnutím ministra zahraničí J. Lipavského k 19. březnu 2022 a v současné době zůstává přechodně uzavřený. V případě potřeby se mohou čeští občané obracet přímo na Generální konzulát ČR v São Paulu.
 

Autor:  Mgr. Viktor Dolista, zástupce generálního konzula

Galerie


Homenagem a Dr. Odilon Borges Junior