português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Nemocnici Panny Marie Dobrého Zdraví
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká firma pomůže v brazilském „údolí chudoby“

Rekonstrukce části porodnického oddělení nemocnice ve městě Diamantina, jejíž těžištěm je dodání lůžek české značky Linet, přispěje k dlouhodobému zlepšení poskytování služeb v oblasti reprodukčního zdraví.

V rámci Malých lokálních projektů, jednoho z nástrojů rozvojové spolupráce spravovaného Generálním konzulátem ČR v São Paulu, renomovaná česká společnost Linet za zvýhodněných podmínek poskytne nemocniční lůžka a školení pro Nemocnici Panny Marie Dobrého Zdraví (Hospital Nossa Senhora de Saúde). Jedná se o zdravotnické zařízení se stoletou tradicí, které se nachází ve městě Diamantina, významné regionální křižovatce, necelých 300 km od Belo Horizonte, hlavního města vnitrozemského státu Minas Gerais.

Sociální a ekonomická zranitelnost tohoto regionu i nízký index lidského rozvoje jsou důvodem, proč je též nazýván „údolím chudoby“ nebo „údolím hladu“. Navíc se tato situace ještě zhoršila během koronavirové pandemie. Diamantina v současné době zajišťuje rozšířenou zdravotnickou péči pro 34 municipalit, které v úhrnu představují přibližně 400 000 obyvatel. Vzhledem k vysoké míře obsazenosti porodního oddělení, modernizace povede ke zlepšení poskytování služeb v oblasti reprodukčního zdraví.

Česká společnost působí v Brazílii prostřednictvím dceřiné firmy Linet do Brasil se sídlem v São Paulu. Inovativní lůžka jsou na místním trhu vysoce oceňována a lze se s nimi setkat i v nejvýznamnějších nemocnicích (Hospital Clínicas, Hospital Sírio-Libanês atd). Nicméně ve vzdálenějších a chudších regionech – jako je např. východ státu Minas Gerais – není prozatím obeznámenost příliš vysoká a existuje malé množství referenčních projektů. Proto bude mít výše uvedená instalace lůžek přidanou hodnotu také pro českou firmu.

Česká stopa

Město Diamantina je rodištěm bývalého prezidenta Juscelina Kubitscheka (1902-1976), který měl prokazatelné české kořeny. Pro projekt z toho vyplývá možnost rozvíjení další spolupráce na oficiální úrovni, větší mediální zájem, ale také závazek vůči významné české stopě, kterou zde potomek Čechů zanechal.  

Ekonomická diplomacie & rozvojová pomoc

Projekt se uskuteční v rámci dvoustranné rozvojové spolupráce, ale má současně přesahy i k ekonomické diplomacii. Je to právě synergie aktivit, díky níž české společnosti mohou obstát v náročných teritoriích. „Domnívám se, že se jedná o dobrý nástroj, jak zlepšit kvalitu života daného regionu. Nicméně vidím velkou přidanou hodnotu, pokud je do takového projektu napřímo zapojena česká firma, která tímto způsobem získá nové kontakty, znalosti a dlouhodobé referenční místo pro své výrobky. Obzvlášť ve zdravotnictví vidím velký potenciál, který Česko může nabídnout,“ dodává Miloš Sklenka, generální konzul ČR v São Paulu. Zdravotnictví je oblast, na kterou se v Brazílii vynaloží zhruba 10 % HDP, a proto vyniká v porovnání s jinými méně rozvinutými zeměmi. Současně se jedná o sektor, který neustále roste a je v rámci teritoria značně diversifikovaný, což může přilákat české firmy, jež nabízejí specifická řešení.

Brazilský trh je velmi zajímavý zejména pro svou velikost, rozmanitost a dynamiku. Určité úskalí pro evropské společnosti představuje protekcionistický ráz ekonomiky, po jehož reformě směrem k větší otevřenosti se dlouhodobě volá. Zpravidla platí, že pokud chce zahraniční společnost uspět a zvýšit svou konkurenceschopnost, měla by založit lokální mateřskou společnost či zvážit vytvoření společného podniku (joint venture). Česká společnost Linet toto pravidlo svými úspěchy potvrzuje.

Autor: Filip Vavřínek, ekonomický specialista, Generální konzulát ČR v São Paulu.