português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: wikimedia.org
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace: odstranění dovozních cel pro zdravotnictví v Brazílii jako příležitost pro exportéry

Vstoupila v platnost usnesení, která v rámci boje proti pandemii odstraňují dovozní cla na řadu výrobků pro brazilské zdravotnictví. Opatření mohou vytvořit nové příležitosti pro české exportéry.

Brazilská vláda schválila dne 18. května 2020 poslední z řady usnesení navržených ministerstvem hospodářství, která liberalizují dovoz vybraného zdravotnického materiálu a nemocničního vybavení v boji proti šíření nemoci COVID-19. Cílem je ulevit brazilskému zdravotnictví, které je v mnoha státech federace pod velkým tlakem nejen z hlediska počtu infikovaných, ale i absenci chybějícího zdravotnického vybavení.

V praxi se jedná o odstranění dovozních cel na celkem 509 zbožových položek, které zahrnují jak širokou škálu anorganických a organických chemikálií, farmaceutických výrobků, dále produktů z plastů, kaučuku, buničiny a hliníky, tak i množství strojů a zařízení, lékařských a chirurgických nástrojů a přístrojů včetně tolik žádaných plicních ventilátorů či zařízení na mimotělní okysličování krve. Celý seznam zbožových položek seřazených dle brazilské celní nomenklatury a harmonizovaného systému (HS) je uveden ve Věstníku Unie (Diário Oficial da União).

Pro lepší orientaci případných zájemců – výrobců a vývozců z ČR – pracovníci generálního konzulátu připravují svodný dokument s vybranými zbožovými položkami dle tříd a kapitol HS.  V případě zájmu kontaktujte obchodně-ekonomický úsek GK

Úplné znění jednotlivých opatření publikovaných ve Věstníku Unie (DOU):
Opatření Camex č. 17/2020
Opatření Camex č. 22/2020
Opatření Camex č. 28/2020
Opatření Camex č. 31/2020
Opatření Camex č. 32/2020
Opatření Camex č. 33/2020
Opatření Camex č. 34/2020
Opatření Gecex č. 44/2020

V této souvislosti dále upozorňujeme, že vešlo v platnost dočasné stažení povinné registrace zdravotnických výrobků. Více informací naleznete na stránkách generálního konzulátu.

Diplomatičtí pracovníci ZÚ Brasilia, GK Sao Paulo i experti ZK CzechTrade v Sao Paulu jsou připraveni podpořit exportní úsilí CZ firem na brazilský trh. Místní zdravotnický trh je daleko největší v Latinské Americe s obrovským nákupním/importním potenciálem. Brazílie s téměř 210 mil. obyvateli vydává každoročně zhruba 10 % svého HDP zdravotnictví.

Autor sektorové novinky: Ing. Miloš Sklenka, VGK