português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © OSN
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Univerzita v São Paulu je lídrem v plnění cílů udržitelného rozvoje

Dle nového rankingu se Univerzita v São Paulo (USP) zařadila mezi první dvě desítky světových univerzit, jež přispívají k cílům udržitelného rozvoje. Pro české subjekty může USP přestavovat významného partnera při orientaci na nové vědecko-technologické výzvy.

Britská společnost Times Higher Education (THE) uveřejnila ranking vysokých škol THE University Impact, který posuzuje, jak se jejich závazky překrývají s cíli udržitelného rozvoje (SDGs) Organizace spojených národů. Tato iniciativa by měla podnítit debatu nad začleněním nejrůznějších institucí do programu přeměny světa do roku 2030. V případě univerzit se jedná o hodnocení nejen jejich akademických závazků, ale také interakcí s širší společností v aktuálních otázkách, jako je např. rovnost pohlaví, dostupnost kvalitního vzdělání, klimatické změny, světový mír a ekonomický růst. 

Na prvních místech se v žebříčku umístily Univerzita v Aucklandu (Nový Zéland) a Univerzita v Sydney (Austrálie). Z celkových 100 bodů se brazilská USP s počtem 93,9 bodů umístila na 14. místě. Nejlepší hodnocení USP zaznamenala v kategoriích „odstraňování chudoby“ (3. místo), „čisté energie“ (3. místo) a „život na souši“ (10. místo). Pro srovnání lze uvést, že české univerzity se umístily na 200. – 600. místě. Celkem se výzkumu účastnilo 766 univerzit z 85 zemí světa.

Co se týče všeobecných akademických výsledků, v nejprestižnějším mezinárodním srovnání QS World university rankings se USP drží na 116. místě a dlouhodobě se umisťuje mezi nejvýznamnější univerzity v Latinské Americe (druhé či třetí místo). USP je odpovědná za více jak 20 % vědecké produkce Brazílie.

Inovace a technologie v São Paulu

Nové technologie a udržitelný rozvoj jsou témata, která se v Brazílii stále více skloňují v různých kontextech, a mohou představovat potenciál pro české subjekty ve spolupráci v oblasti výzkumu, inovací a transferu technologií. Podle guvernéra státu se „São Paulo stává čím dál více synonymem pro inovace a technologie.“ S cílem dlouhodobě podpořit toto směřování vytvořila vláda státu nový program IPT Open Experience, který má za cíl efektivně propojit veřejný a privátní sektor a vytvořit prostředí pro investory, inovační centra, startupy, univerzity a vědecko-technologické HUBy. Jedno takové centrum by mělo vzniknout v blízkosti USP, Státního sekretariátu pro ekonomický rozvoj a excelentního Institutu pro technologický výzkum (IPT). Symbolicky by tak ne jednom místě došlo k propojení akademického světa, veřejného a privátního sektoru.  

V době epidemie se činnost univerzity soustředí na boj proti nákaze

Rektor USP, Vahan Apopyan, v souvislosti s výsledky rankingu zdůraznil dosah širšího dialogu nad celospolečenskými problémy, který by měl být integrální součástí činnosti univerzit spolu s výukou a výzkumem. Podle Apopyana je příkladem takové interakce rychlá odezva univerzitního světa na celosvětovou pandemii Covid-19. V současnosti se většina výzkumníků USP zapojila do boje proti epidemii. Během dvou týdnů se na 20 výzkumných skupin začalo specializovat na aktuální problém, vlastní zdravotnická zařízení byla vybavena novým materiálem a bylo ustaveno pět diagnostických center, jejichž kapacita je 1 500 testů za den. USP vyvíjí nové očkovací látky a nízkorozpočtové ventilátory, dále zkoumá sekvenování virového genomu a jeho laboratorní reprodukci.

Filip Vavřínek, ekonomický specialista, Generální konzulát České republiky v São Paulu.