português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ověření veřejných listin apostilou

Brazílie přistoupila k Haagské úmluvě o apostile a s platností od 14. srpna 2016 zavedla ověření veřejných listin tzv. apostilou. K tomuto datu se ruší požadavek vyššího ověření, tzv. superlegalizace.
 

1) Ověření brazilských veřejných listin za účelem jejich použití v ČR

Pro použití brazilské veřejné listiny v České republice je třeba dokument opatřit legalizační doložkou, tvz. apostilou, kterou vydávají brazilské orgány.

Seznam autorizovaných notářství vydávajících apostilu v jednotlivých státech Brazilské federace naleznete na stránkách CNJ (Conselho Nacional de Justiça, tj. Národní rady pro spravedlnost)

Každé z autorizovaných notářství může vydat apostilu k veřejné listině vydané v jakémkoli státě Brazilské federace.

Pozn.: Pro použití listiny v ČR je zpravidla nutno ji opatřit překladem do českého jazyka, vč. apostily, provedeným soudním překladatelem v České republice či překladem ověřeným na zastupitelském úřadě ČR.


2) Ověření českých veřejných listin za účelem jejich použití v Brazílii

Pro použití české veřejné listiny v Brazílii je třeba dokument opatřit legalizační doložkou, tvz. apostilou, kterou v Česku vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR. U některých dokumentů je před vydáním apostily nutno zajistit legalizační doložku úřadu nadřazeného vydávajícímu orgánu.

Podrobnosti k postupu při ověřování listin vydaných nebo ověřených orgánem ČR pro jejich použití v cizině včetně Brazílie naleznete na stránkách ministerstva zahraničí.