português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace pro české občany momentálně pobývající v Brazílii


S ohledem na aktuální přibývající omezení letecké dopravy doporučujeme občanům ČR pobývajícím přechodně v Brazílii VYUŽÍT VŠECH DOSTUPNÝCH MOŽNOSTÍ K NÁVRATU DO ČESKÉ REPUBLIKY.
Vracející se občané mají na základě rozhodnutí Vlády ČR ze dne 6. 4. 2020 povinnost svůj návrat do ČR předem hlásit příslušnému zastupitelskému úřadu. 

 

Vláda uložila s účinností ode dne 7. dubna 2020 od 00:00 hod po dobu trvání nouzového stavu povinnost všem osobám, které se repatriují na území České republiky, předem oznámit datum a způsob repatriace zastupitelskému úřadu České republiky příslušnému pro zemi, ze které odjíždějí. Pokud odjíždíte z Brazílie (konkrétně ze států Espírito Santo, Minas Gerais, Mato Grosso do Sul, Paraná, Rio de Janeiro, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, São Paulo), zasílejte prosím oznámení ve formátu:
- PŘÍJMENÍ, JMÉNO, DATUM NAROZENÍ;
- MÍSTO (HRANIČNÍ PŘECHOD), DATUM A PŘEDPOKLÁDANÝ ČAS PŘEKROČENÍ STÁTNÍ HRANICE, RESP. PŘÍLETU;
- DOPRAVA Z HRANIČNÍHO PŘECHODU ČR/Z LETIŠTĚ: zda-li má občan zajištěnu individuální dopravu (viz dále);
- POŽADAVEK ODVOZU Z HRANIČNÍHO PŘECHODU ČR/Z LETIŠTĚ: pokud nemá zajištěnu dopravu do místa karantény, zda-li ji požaduje;
- ADRESA BĚHEM KARANTÉNY: u všech evakuovaných je potřeba uvést přesnou adresu, kde budou trávit povinnou dvoutýdenní karanténu
na adresu consulate_saopaulo@mzv.cz, popřípadě na telefon +55 (11) 98473-2905.

Pokud odjíždíte z jiného brazilského státu, hlašte prosím svůj odjezd do ČR Velvyslanectví ČR v Brasília.


Zároveň byl stanoven zákaz, aby k cestě z cílového místa repatriace do místa bydliště využívaly repatriované osoby hromadnou dopravu a taxislužbu. Pokud někdo nemá k dispozici možnost individuální dopravy (tj. auto na letišti nebo odvoz prostřednictvím příbuzných), lze v oznámení zaslaném zastupitelskému úřadu požádat o odvoz zajišťovaný zdarma Policií ČR. V případě odvozu zajištěném rodinným příslušníkem nemusí rodinný příslušník, který repatriovanou osobu přepravuje, sám do karantény, pokud všechny osoby v autě budou mít ochranné prostředky na obličeji (roušku apod.).
 

Řada letů z Brazílie do Evropy byla již v uplynulých dnech zrušena a lze předpokládat, že v poměrně krátkém čase může dojít i ke zrušení zbývajících letů. Posledním mezinárodním letištěm odbavujícím lety do Evropy bude s největší pravděpodobností SAO PAULO.

Doporučujeme nákup letenek či změnu rezervací řešit přes web letecké společnosti anebo se OSOBNĚ dostavit na nejbližší mezinárodní letiště a pokusit se zajistit si místo v nejbližším dostupném letu přímo s personálem na přepážce. Spoléhat se na emailovou či telefonickou komunikaci s leteckými společnostmi nedoporučujeme.

Řada letů navíc sice může být online vyprodána, avšak s ohledem na velké procento cestujících, kteří se na let i přes zakoupenou letenku nedostaví, jsou letecké společnosti schopny přímo na letišti operativně volná místa poskytnout dalším zájemcům!

Zároveň jsme zaznamenali i dva případy, kdy letecká společnost let údajně zrušila, ale ten nakonec letěl. Doporučujeme proto se dostavit na letiště s předstihem alespoň 5-6 hodin před plánovaným odletem. 

Aktuální seznam stále ještě fungujících letů:

Lufthansa

Sao Paulo - Frankfurt
- měl by létat 3x týdně, vždy PO, ČT a SO

Air France

Sao Paulo - Paříž
- měl by létat 3x týdně, vždy ÚT, ČT a NE

Rio de Janeiro - Paříž
- měl by létat 1x týdně, vždy ve ST

KLM

Sao Paulo - Amsterdam
- měl by létat 2x týdně, vždy PO a PÁ
 

Zrušené

TAP

Sao Paulo - Lisabon
- lety byly pozastaveny do 4/5

Alitalia

Sao Paulo - Řím
- lety byly pozastaveny do 1/5

 

V případě, že přilétáte na letiště do Německa nebo Rakouska, využijte primárně vnitrostátní komerční přepravu na hranici s ČR (např. železniční spojení Vídeň - Gmünd). Z hraničního přechodu Vám již může pomoci se zajištěním přepravy rodinný příslušník či osoba blízká. Máte-li rodinného příslušníka, který pro Vás může dojet na letiště v zahraničí, vztahuje se na něj výjimka pro vycestování z ČR, pokud doloží letenku nebo palubní vstupenku.

Od 24.3. je možné využít k dopravě do ČR nouzových zpoplatněných autobusových linek z Amsterdamu, Bruselu, Londýna, Paříže, Vídně, Bernu, Curychu a St. Galen. Upozorňujeme, že tuto dopravu mohou využít pouze občané ČR, příp. cizinci s prokazatelným pobytem v ČR. Nejedná se o zavedení pravidelných linek, ale o příležitostnou repatriační dopravu. Nouzovou zpoplatněnou přepravu je možné rezervovat např. na webových stránkách společností RegioJetUmbrella Holiday a Noblessline.

 

Doporučujeme sledovat aktualizované informace na webu MZV ČR a MZ ČR:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/vyhlaseni_nouzoveho_stavu.html

https://koronavirus.mzcr.cz/

 

V případě, že se vám v příštích dnech nepodaří dopravu do Česka zajistit, kontaktujte příslušný zastupitelský úřad (ambasádu, konzulát) nebo hotlinky MZV.

Hotlinky MZV

+420 224 183 200
+420 224 183 100

 

Pohotovostní linka Generálního konzulátu ČR v Sao Paulu  

+55 (11) 98473 - 2905

+55 (11) 99265 - 2897 (+whatsapp)

emailový kontakt: Consulate_SaoPaulo@mzv.cz

 

 

Pohotovostní linka Velvyslanectví ČR v Brasília

+55 (61) 99162 6560


emailový kontakt: Consulate_Brasilia@mzv.cz

Další kontaktní telefonní čísla na pracovníky konzulárního úseku:


Tomáš Loníček: +55 61 98173 6466 (+whatsapp)
Ivana Hrudková: +55 61 99141 5289 (+whatsapp)

 

Při kontaktu se zastupitelským úřadem prosíme o poskytnutí celého Vašeho jména a jmen všech spolucestujících osob, telefonní spojení na Vás (nejlépe i kontakt v aplikaci whatsapp) a adresu místa Vašeho pobytu v Brazílii.