português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazílie a Covid-19: aktuální informace pro cestovatele

Brazílie zůstává druhou zemí s největším počtem nakažených osob a s největším počtem úmrtí způsobených nákazou Covid-19. Doporučujeme cestovat do Brazílie pouze v naléhavých případech. 

POZOR! Epidemie COVID-19 je na území Brazílie dle všech dostupných informací stále ve fázi postupného nárůstu počtu nakažených i zemřelých. Zároveň se Brazílie potýká s nedostatečnou testovací kapacitou, což vede k tomu, že oficiální čísla jsou podle kvalifikovaných odhadů značně podhodnocena. Přístup ke kvalitní zdravotní péči může být obtížný neboť většina zdravotnických zařízení je na hranicích své kapacity.

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

1. PODMÍNKY PRO VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Aktualizované informace o podmínkách vycestování z ČR lze nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraniční věcí a Ministerstva vnitra.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ BRAZÍLIE A TRANZIT:

Na základě vládního usnesení ze dne 26.8.2020 je umožněno vstoupit na území Brazílie rovněž krátkodobým cestovatelům bez ohledu na účel pobytu. Mezi podmínkami, které takový cestovatel musí splnit, patří vstup na území BFR výhradně leteckou cestou a platné cestovní zdravotní pojištění (pokrývající celou dobu pobytu, s minimálním limitem ve výši 30.000 BRL a s textem v anglickém či portugalském jazyce).

Důrazně doporučujeme případným zájemcům o cestu do Brazílie ještě před cestou včas kontaktovat Velvyslanectví BFR v Praze za účelem potvrzení aktuálních podmínek vstupu!

3. DOPRAVA:

Je nutné počítat s tím, že fungování veřejné dopravy je částečně omezeno. Zejména se to týká vnitrostátních letů, kde je udržována pouze tzv. minimální služba spojení hlavních měst jednotlivých brazilských států a autobusové dopravy mezi brazilskými městy/státy. Opatření se mohou bez varování změnit v souvislosti se změnou epidemiologické situace.

Ohledně letecké dopravy je nutné počítat s tím, že řada pravidelných linek je zrušena. Stávající lety podléhají častým a náhlým změnám či rušení bez předchozího upozornění.

4. OPATŘENÍ:

Karanténní a hygienická opatření aplikovaná na osoby, které vstoupí na území Brazílie:

Všem osobám, které se vrátí ze zahraničí, brazilské ministerstvo zdravotnictví doporučuje sedmidenní karanténu, která však není povinná a není nijak kontrolována. Některé kategorie cestovatelů jsou povinny před cestou do Brazílie předložit letecké společnosti negativní lékařské osvědčení na Covid-19.

Přestože zatím nebylo přijato jednotné opatření ohledně nutnosti nošení ochranných pomůcek (masek) na veřejnosti, na řadě míst byla tato povinnost zavedena a jinde je doporučena. ZU Brasília tedy doporučuje cestovatelům používání roušky po celou dobu pobytu na veřejnosti (mimo domov).

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Relevantní odkazy na weby brazilských institucí:

Webová stránka ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo spravedlnosti a veřejné bezpečnosti

Brazilské velvyslanectví v Praze