b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Hlavsová hovořila s ministrem Radončićem o využití analýzy dat při prevenci šíření koronaviru

Velvyslankyně České republiky v Bosně a Hercegovině Ivana Hlavsová ve středu telefonicky hovořila s ministrem bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Fahrudinem Radončićem. Reagovala tak na zájem ministra Radončiće o IT platformu, která byla vyvinuta v České republice.

Skupina českých firem působících v oboru IT vytvořila platformu COVID19CZ s cílem přispět k boji proti epidemii koronaviru v České republice. Ve spolupráci s vládou České republiky a příslušnými institucemi vytvořily tyto firmy lokalizační call centrum, které bude pomáhat při trasování pohybu osob diagnostikovaných na COVID 19 v době před propuknutím nemoci.

Velvyslankyně Hlavsová seznámila ministra Radončiće s tímto systémem a nabídla mu asistenci velvyslanectví České republiky při sdílení zkušeností v této oblasti. Při vědomí toho, že jde spíše o záležitost epidemiologickou a ne bezpečnostní se oba shodli, že relevantními partnery v Bosně a Hercegovině jsou spíše instituce v oblasti zdravotnictví.

Systém v České republice funguje na základě využití dat od mobilních operátorů a bank. Využití těchto osobních dat je možné pouze se souhlasem občana. V případě pozitivního výsledku na koronavirus bude dotčená osoba kontaktována call centrem, které jí na základě informací od mobilních operátorů a bank pomůže sestavit seznam lidí, se kterými byla v uplynulých dnech v kontaktu. Cílem je co nejrychleji informovat osoby, které mohly být potencionálně nakaženy, umístit je do karantény a zajistit jejich testování. Systém klade velký důraz na ochranu osobních údajů. Dotčená osoba může vzít svůj souhlas s využitím osobních údajů kdykoliv zpět. Předpisy stanoví přísné limity pro nakládání a dobu uchovávání těchto osobních údajů.