b/s/h  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©embassycz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvoj drůbežářství v Bosně a Hercegovině je příležitostí pro české dodavatele technologií

Podnikatelská delegace složená ze zástupců drůbežářských firem z Bosny a Hercegoviny navštívila ve dnech 20. – 24. června Českou republiku. Setkání s představiteli českých firem ukázala, že existuje řada příležitostí v oblasti dodávek technologií pro chov drůbeže, genetiky či veterinárních vakcín.

Delegace navštívila firmu Mach Drůbež v Litomyšli, která provozuje největší líhně jednodenních kuřat v České republice. Na farmách v jižních Čechách se seznámila s řešeními firmy Kovobel pro chovy nosnic i brojlerů. Účastníci si také prohlédli linku na výrobu pelet ze zemědělského odpadu od firmy ProPelety a biofiltr na čištění výstupního vzduchu z živočišné výroby instalovaný firmou DEKONTA. Během B2B semináře na Ministerstvu zemědělství se představil výrobce veterinárních přípravků Bioveta a dodavatelé genetického materiálu Dominant Genetika a Integra.

Drůbežářství patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející odvětví zemědělské výroby v Bosně a Hercegovině. Čeští výrobci zde mají možnost zaujmout kvalitou, cenou i svými zkušenostmi a stát se alternativou pro dodavatele technologií standartních mezinárodních značek. Příležitosti existují v oblasti dodávek vakcín, které se zatím užívají v menší míře než v České republice. Potenciál má rovněž recyklace zemědělského odpadu a výroba zemědělských pelet.

Bosna a Hercegovina je v regionálním měřítku významným vývozcem drůbežích produktů a hodnota vývozu v posledních letech rychle narůstá. V roce 2021 vyvezla Bosna a Hercegovina drůbeží produkty a maso v hodnotě 39 mil. EUR, což oproti předchozímu roku představovalo nárůst o 18 %. Vedle nárůstu poptávky souvisí úspěchy ve vývozu také s otevřením trhu EU, na který může Bosna a Hercegovina vyvážet drůbeží maso od r. 2019. Zejména možnost opět vyvážet do Chorvatska dala místnímu drůbežářství nový impuls. V Bosně a Hercegovině sídlí několik velkých výrobců drůbežího masa a produktů z něj, kteří mají rozsáhlé sítě kooperantů. Rozvíjí se také produkce konzumních vajec.

 

Ondřej Picka
ekonomický diplomat