b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR podpořila Mezinárodní komisi pro zmizelé osoby (ICMP)

(Archivní článek, platnost skončena 29.11.2013.)

Vláda České republiky schválila poskytnutí finančního příspěvku na činnost ICMP. Při této příležitosti navštívil velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog sídlo ICMP v Sarajevu, kde spolu s generální ředitelkou ICMP Kathryne Bomberger podepsal smlouvu o donaci.

Podpis_donace

Nový příspěvek ve výši 16,000 EUR bude použit na aktivity ICMP na západním Balkánu do června 2013. Česká republika podporuje činnost ICMP dlouhodobě. Od r. 2008 již na činnost ICMP přispěla cca 100.000 EUR.

"Těší mne, že mohu oznámit tento nový příspěvek od Vlády České republiky. Podpora ICMP zemím západního Balkánu jim pomohla vyřešit přes 70% z celkového počtu 40.000 případů osob, zmizelých v souvislosti s konflikty v 90. letech. Kromě toho, ICMP pomohla vybudovat kapacity vládních institucí, občanské společnosti a technických expertů, což je chvályhodná činnost. Přesto však v regionu zůstává přes 13.000 nevyřešených případů zmizelých osob a je tudíž potřeba v této pomoci pokračovat, obzvláště pokud jde o identifikace na základě DNA," řekl u příležitosti podpisu dohody velvyslanec České republiky v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog.

"ICMP je velmi vděčná české vládě jak za její přímou podporu, tak za její příspěvky ICMP prostřednictvím Evropské unie. Pomoc ICMP vládám zemí západního Balkánu představuje úsilí mezinárodního společenství zajistit schopnost těchto vlád převzít odpovědnost za nalezení, odkrytí a identifikaci 40.000 osob, které zmizely v průběhu válečných událostí. České vládě a velvyslanci Tomáši Szunyogovi patří velký dík," řekla generální ředitelka ICMP Kathryne Bomberger.

Od svého založení v roce 1996 ICMP obdržel příspěvky od vlád Kanady, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Svatého stolce, Islandu, Irska, Itálie, Nizozemska, Norska, Polska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Turecka, Velké Británie, Spojených států a Evropské unie. Zvláštní podporu projektu poskytly mj. Nadace Charlese Stewarta Motta a hodnotné dary počítačového softwaru poskytl Microsoft Corporation.

ICMP poskytuje pomoc zemím v Evropě, na Blízkém východě, v Africe, Latinské Americe, jihovýchodní Asii a severní Americe. Do dnešního dne poskytla asistenci vládám při hledání a identifikaci více než 18.000 zmizelých osob na celém světě. V kontextu západního Balkánu ICMP pomohl vyřešit přes 70% z celkového počtu 40.000 osob, zmizelých v průběhu konfliktů na území bývalé Jugoslávie.

Předání_smluv