b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Sarajevu, Účastníci konference „Participativní rozpočtování v BaH“
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace metodiky pro tvorbu participačního rozpočtu pro města a obce v Bosně a Hercegovině

Dne  26. 4. 2018 se konala v hotelu Saraj konference k rozvojovému projektu ČR „Participativní rozpočtování v Bosně a Hercegovině“, kde byla představena nová metodika pro vytváření participativního rozpočtu pro města a obce v Bosně a Hercegovině.
 

Na konferenci byly prezentovány zkušenosti získané v průběhu realizace projektu „Participativní rozpočtování v Bosně a Hercegovině“, který realizovala česká nevládní organizace AGORA ve spolupráci s místní organizací Asociace volebních úředníků Bosny a Hercegoviny v obcích Breza, Východní Ilidža a Kreševo v rámci Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Vojtěch Černý z organizace Agora s Metodikou pro tvorbu participačního rozpočtovaní pro města a obce v BaH

Vojtěch Černý z organizace Agora s Metodikou pro tvorbu participačního rozpočtovaní pro města a obce v BaH

Velvyslanec Skalník ve svém vystoupení na konferenci uvedl, že „participační rozpočtování je novým nástrojem jak pro obce, tak i pro občany, a jeho cílem je společně formou konkrétních projektů hledat řešení na jednotlivé problémy v dané obci. Tento přístup tedy napomáhá překonat zakořeněnou představu, že účast na veřejných záležitostech ze strany občanů je nepředstavitelná“.

Pozitivní výsledky prezentace tří obcí, ve kterých byl pilotně tento koncept v rámci projektu představen, vyvolaly zájem o participativní rozpočtování z řad dalších obcí.

Z Programu transformační spolupráce MZV ČR bylo v uplynulých 7 letech podpořeno přibližně 25 projektů, které realizovaly české organizace ve spolupráci s partnerskými organizacemi Bosny a Hercegoviny, s cílem sdílet české zkušenosti v oblasti podpory lidských práv a demokracie. 

Konference Participativní rozpočtování v BaH

Konference Participativní rozpočtování v BaH