b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Sarajevu/Embassy of the Czech Republic in Sarajevo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika opět pomáhá s odminováním pod vodní hladinou

Expertní skupina českých potápěčů/pyrotechniků realizuje v období 26.8. – 7.9.2018 ve spolupráci s jednotkou civilní ochrany RS (RUCZ) další expertní misi zaměřenou na hledání, vyzdvižení a zneškodnění nevybuchlé munice, tentokrát v zatopeném lomu Kop poblíž města Šičky Brod u Tuzly.
 

V rámci programu Bezpečnostní rozvojové spolupráce Ministerstva vnitra ČR čeští policejní potápěči/pyrotechnici spolupracují s relevantními místními orgány (Ministerstvem bezpečnosti, FUZC a RUCZ) již od r. 2012. Za uplynulé období bylo vyzdviženo a bezpečně zneškodněno několik desítek tun nevybuchlé munice z řeky Sávy, Driny a Uny. Tato munice pochází především z období konfliktu v 90. letech, našlo se rovněž několik leteckých pum z II. světové války a dokonce dělové koule z období Osmanských válek. Nedílnou součástí českých projektů je předávání zkušeností a know-how formou odborných výcviků jednotek potápěčů/pyrotechniků FUCZ a RUCZ.

Česká republika se dlouhodobě a usilovně podílí na odminování půdy i vodních ploch Bosny a Hercegoviny a počítá s touto pomocí i v následujících letech.