b/s/h  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Sarajevu, Projektem podpořená rodina u Mostaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončení úspěšného projektu na pomoc více než 50 sociálně a ekonomicky vyčleněným rodinám v Mostaru

Dne 24. 10. 2018 byl za účasti konzulky Velvyslanectví ČR v Sarajevu, Jany Zelingerové, zástupců vládního i nevládního sektoru, občanské společnosti, škol a médií slavnostně ukončen malý lokální projekt s názvem „Podpora profesní a sociální integrace vyčleněných rodin v Mostaru prostřednictvím vytvoření Komunitní skupiny“.
 

Projekt, který z prostředků zahraniční rozvojové pomoci vlády ČR implementovala v období od března do října 2018 nevládní organizace SOS Kinderdorf International, se zaměřil jednak na přímou peněžní, materiální, poradní, lékařskou a právní pomoc více než padesáti sociálně a ekonomicky slabým rodinám v Mostaru a zároveň na vytvoření prozatím neformální sítě 34 zainteresovaných stran, které se aktivně podílí na sociálně-ekonomické inkluzi těchto rodin v Mostaru. Tato platforma s názvem „Společný příběh“ sdružuje zástupce z různých oblastí místní vlády, samosprávy, sociálních center, škol, univerzit a občanské společnosti a jejím cílem je profesionálně a synergicky spojit a koordinovat aktivity na sociální integraci a ekonomickou soběstačnost vyčleněných rodin v Mostaru.

Peněžní, materiální, poradní a další podporu v rámci projektu získalo 50 rodin, v nichž 151 dětí. Jednou z nich je také vnitřně vysídlená rodina s 2 chlapci (6 a 9 let), žijící v pronajatém zchátralém domě poblíž Mostaru. Nízký a nepravidelný rodinný příjem pocházel dříve pouze z přeprodeje ovoce a zeleniny u hlavní silnice Mostar-Sarajevo. Rodina však díky projektu získala školení, nářadí, sazenice a jednoduché zavlažovací zařízení a začala pěstovat jahody, z nichž matka vyrábí a prodává domácí produkty (džemy, ovocné šťávy, apod.). Zahradní nářadí (sekačka, apod.) otec rovněž využívá k příležitostným brigádám v okolí. Rodina rovněž začala chovat kuřata a prodávat domácí vajíčka. Dětem byly pořízeny nezbytné školní pomůcky a jedno z dětí, postižené cukrovkou, rovněž dostalo pásky pro cukrovku. Rodiče také využili služeb psychosociální poradny, děti pravidelně využívají nabídky volnočasových aktivit v dětskému klubu SOS vesničky v Mostaru. Komplexním přístupem k socio-ekonomické situaci rodiny, entuziasmem a výbornou spoluprací rodiny s SOS Kinderdorf Int., se během několika málo měsíců podařily změnit podmínky pro život a budoucnost celé rodiny.

Článek o semináři, publikovaný v místních novinách Dnevni list.

Příjemci podpory z projektu

Příjemci podpory z projektu