b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Sarajevu, Delegace Smíšené střední školy v Tešanji a Velvyslanectví ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní spuštění provozu solární elektrárny na střední škole v Tešanji

V návaznosti na realizaci malého lokálního projektu „Tune in to the Sun“ se stala Smíšená střední škola v Tešanji jednou ze školských institucí  v BIH, která bude pro svoji spotřebu  vyrábět energii z obnovitelných zdrojů.

V pátek 26. 10. 2018 velvyslanec J. Skalník navštívil Smíšenou střední školu v Tešanji, aby tak slavnostně spustil provoz malé solární elektrárny, jejíž instalace byla  financovaná z prostředků malých lokálních projektů Velvyslanectví České republiky v Sarajevu.

V rámci projektu v hodnotě téměř 30 000 BAM byly na škole instalovány střešní fotovoltaické panely a další vybavení pro výrobu elektřiny (elektrárna s kapacitou 5 516 kW, akumulátory, konvertor, apod.) a v celé škole byly rovněž instalovány úsporný LED žárovky. Nedílnou součástí projektu je rovněž edukativní část, v rámci které se všech 1 500 studentů a 130 zaměstnanců instituce seznámilo s možnostmi a potenciálem obnovitelných zdrojů energie.

Díky instalaci nového obnovitelného zdroje energie škola ročně ušetří 2591 BAM, které bude moci investovat do dalších úprav či zkvalitnění výuky žáků.