b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví ČR v Sarajevu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt Vodní mlýn na solární energii

Velvyslanec J. Skalník otevřel spolu s předsedkyní sdružení „Posavina bez mina“ paní Svjetlanou Pavlović a předsedou obce Boderište Slavkem Blaževićem dne 16. července 2019 v obci Boderište u Brčka nově vybudovaný vodní mlýn.
 

Projekt „Vodní mlýn jako obnovitelný zdroj energie“ byl podpořen z programu malých lokálních projektů Velvyslanectví ČR v Sarajevu ve výši 26 000 BAM. Jedná se o první vodní mlýn v regionu Brčko, který je plně napojen na energii z udržitelných zdrojů a díky solárním panelům, instalovaných z prostředků České republiky, tak může pracovat i v případě nedostatku vodního pohonu. Vodní mlýny patří k tradicím Boderište a díky obnovení jejich funkce tak mohou místní farmáři zdarma mlít svoje obilí. Tímto projektem tedy Česká republika pomohla zvýšit zaměstnanost místních obyvatel (a podpořit tak rovněž rozvoj cestovního ruchu a agroturismu v regionu. Hybridní vodní systém a solární energie činí tento vodní mlýn zcela udržitelným a přebytečná energie bude použita pro zavlažování pole v suchých obdobích.

Slavnostního ukončení se kromě zástupců Velvyslanectví ČR a sdružení Posavina bez mina zúčastnili také ministr zemědělství Brčka a další zástupci místní státní správy.