b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Sarajevu, Lokalita Rujnica
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika hledá využití geotermální energie pro rozvoj Cazinu

Dne 28. srpna 2019 byly za účasti zástupců města Cazin, Velvyslanectví ČR v Sarajevu a médií slavnostně zahájeny vrtné práce v obci Rujnica, jejichž cílem je nalézt zdroj termální vody.
 

Komplexní projekt, jehož hlavním cílem je zjistit přítomnost geotermálních pramenů a navrhnout jejich následné využití pro rozvoj Cazinu, realizuje Česká rozvojová agentura prostřednictvím firmou GEOtest, a.s. již od r. 2018. Vrtné práce, které byly zahájeny na konci srpna, potrvají zhruba měsíc. V souvislosti s geotermálními vrty bude provedena karotáž, hydraulické testování, laboratorní analýzy vody a numerické modelování energie. Výsledkem projektu bude zpracování návrhů pro možné využití geotermální energie, ať už pro účely lázeňství, zemědělství, vytápění, apod.

Téma efektivního využívání obnovitelných zdrojů energie patří mezi hlavní rozvojové priority České republiky v Bosně a Hercegovině. Tato země má nepochybně velký potenciál využití geotermální energie, který však z důvodu nedostatku kvalitních dat není doposud dostatečně využíván.

O slavnostní akci, které se zúčastnili starosta a vedení města Cazin, zástupci Velvyslanectví ČR v Sarajevu a firmy GEOtest, a.s., projevily zájem četná média na státní, entitní i lokální úrovni. Státní televize BHRT o akci přinesla reportáž v hlavním večerním zpravodajství a webovém zpravodajství.

Akci se ve své reportáži věnovala rovněž Federální TV a TV Unsko-sanského kantonu a webové stránky města Cazin.

Předání projektu geofyzikálního výzkumu starostovi N. Ogreševićovi z rukou vedoucí oddělední rozvojové spolupráce na České ambasádě v Sarajevu Janě Zelingerové

Předání projektu geofyzikálního výzkumu starostovi N. Ogreševićovi z rukou vedoucí oddělední rozvojové spolupráce na České ambasádě v Sarajevu Janě Zelingerové

Slavnostní zahájení vrtání

Slavnostní zahájení vrtání