b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Sarajevu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR připravila manuály pro lepší prevenci a zvládání katastrof

Česká republika ve spolupráci s UNDP ukončila roční projekt, který financovala ve výši 100 000 eur česká vláda, zaměřený na podporu zvyšování prevence a zvládání katastrof za lokální úrovni. Jednou z aktivit projektu bylo vypracování manuálů pro 6 typů katastrof, na kterých se podíleli experti z ČR, UNDP, zástupci veřejných institucí a ministerstev, agentur a municipalit.
 

Prezentace manuálů proběhla dne 17. září 2019 v hotelu Evropa v Sarajevu, za přítomnosti velvyslance Skalníka, představitelky UNDP paní Nevery, zástupců Ministerstva bezpečnosti BiH, FUCZ a dalších relevantních institucí. Manuály, které slouží jako praktický návod jednotlivých kroků při řešení přírodní či lidsky způsobené katastrofy, a to jak pro odpovědné zástupce municipality a civilní ochrany, tak i pro veřejnost, jsou k dispozici v tištěné i elektronické verzi.

Prevence katastrof je jednou z několika oblastí, v nichž Česká republika poskytuje pomoc Bosně a Hercegovině. Česká republika bohužel získala rozsáhlé zkušenosti s povodněmi, které zasáhly tuto zemi při několika příležitostech, a proto se rozhodla podělit se o své praktické zkušenosti s partnery v Bosně a Hercegovině.

Do projektu „Posílení odolnosti vůči katastrofám Livno, Mrkonjić Grad a Maglaj“ byli aktivně zapojeni zástupci civilní ochrany i starostové těchto obcí školeni s teoretickou a podrobnou přípravou možných řešení v případě přírodní katastrofy. V rámci školení rovněž proběhlo v Maglaji úspěšně simulační cvičení pro zástupce velitelství civilní ochrany a municipality.

K projektu a jeho výsledcích byla natočena i krátká video-reportáž, k vidění na youtube.