b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Sarajevu, Ministra Hamáček v Mostaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr vnitra ČR Jan Hamáček navštívil projekt potápěčů pyrotechniků z ČR a BaH

V pátek 11. 10. navštívil ministr vnitra České republiky Jan Hamáček mezinárodní potápěčskou základnu na břehu Mostarského jezera a ocenil tak vynikající a dlouholetou práci policejních potápěčů a pyrotechniků z České republiky a Bosny a Hercegoviny. Při jednání se zástupci Ministerstva bezpečnosti BaH a řediteli vedení civilních jednotek obou entit (FUCZ a RUCZ) ministr rovněž přislíbil pokračování této spolupráce i v následujícím období.

Spolupráce mezi Policií ČR, Ministerstvem bezpečnosti BaH a ředitelstvími civilní ochrany obou entit FUCZ a RUCZ v oblasti odminování pod vodou probíhá úspěšně již od r. 2012. Každý rok je realizováno několik společných misí, v rámci kterých se postupně čistí od nevybuchlé munice řeky a jezera na území BaH. Za uplynulé období bylo vyzdviženo a bezpečně zneškodněno několik desítek tun nevybuchlé munice z řeky Sávy, Sány, Driny, Uny, z jezera Kop u Tuzly a z Černého jezera u Bihače. Tato munice pochází především z období konfliktu v 90. letech, našlo se rovněž několik leteckých pum z II. světové války a dokonce dělové koule z období Osmanských válek. V letošním roce proběhla jedna výcviková a dvě odminovací mise, konkrétně na řece Saně u města Novi Grad a na Mostarském jezeru u Mostaru.

Spolupráce ČR s Ministerstvem bezpečnosti, Policií BaH i civilními jednotkami obou entit (FUCZ a RUCZ) úspěšné probíhá také prostřednictvím dalších projektů. V minulém roce např. Pyrotechnická služba ČR ve spolupráci s FUCZ vyčistila velkou část prostoru bývalých skladů munice v Hadžiči, výměna cenných zkušeností probíhá dále např. v oblasti daktyloskopování cizinců či v prevenci pašování narkotik. S Ministerstvem bezpečnosti a jednotkami horské služby byl rovněž zahájen projekt na podporu kapacit horské služby v BaH, která se velkou mírou podílí na záchraně lidských životů (i českých turistů). Prostřednictvím UNDP se Česká republika rovněž podílí na zvyšování prevence a zvládání katastrof na lokální úrovni (DRR), v rámci kterého vznikly praktické manuály pro řešení přírodních či lidsky způsobených katastrof. V uplynulém roce Česká republika poskytla Ministerstvu bezpečnosti BaH finanční podporu ve výši 1 mil. eur na posílení kapacit hraniční policie v souvislosti s migrací.

Nad rámec těchto projektů v oblasti podpory bezpečnosti a prevence v BaH realizuje ČR rozvojové projekty každoročně ve výši kolem 3,5 mil. EUR, a to v sektoru obnovitelných zdrojů energie, udržitelného nakládání s přírodními zdroji a v podpoře dobré správy věcí veřejných.

O návštěvě ministra Hamáčka informoval mimo dalších místních zpravodajských agentur i portál KLIX kde je k zhlédnutí i krátké video.

Příprava na ponor

Příprava na ponor

Munice z mostarského jezera

Munice z mostarského jezera