b/s/h  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Stari Grad Sarajevo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společný rozvojový projekt zemí Visegrádské čtyřky a Japonska

Dne 12. prosince 2019 se velvyslanci Japonska a Visegrádské skupiny (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) zúčastnili slavnostního předání prvního společného rozvojového projektu na základní škole Saburina v Sarajevu. Společný rozvojový projekt ve formátu V4 + Japonsko je založen na sdílených základních hodnotách a jejím cílem je posílit vzájemně výhodné partnerství se zeměmi západního Balkánu.
 

Dnešní slavnost na základní škole Saburina, které se vedle velvyslanců 5 donorských zemí zůčastnili take paní Zineta Bogunić, ministryně školství, vědy a mládeže Kantonu Sarajevo, Ibrahim Hadžibajrić, starosta sarajevské municipality Stari Grad byla uspořádána jako završení více než ročního úsilí Japonska, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bosny a Hercegoviny. Každá z účastněných zemí přispěla k výraznému zlepšení podmínek pro studenty a zaměstnance Základní školy Saburina v Sarajevu. Japonsko vyměnilo okna a dveře na historické budově, ČR se postarala o kompletní rekonstrukci sanitárních zařízení,  Maďarsko o rekonstrukci školní terasy, Polsko zrekonstruovala a vybavilo školní knihovnu a multimediální místnost a Slovensko přispělo k energetické účinnosti zařízení instalací nového topného systému založeného na speciálních elektrických infrapanelech. Do projektu a jeho spolufinancování byly zapojeny rovněž úřady Sarajeva na všech úrovních.

 

Společným úsilím všech se podařilo zajistit lepší a zdravější podmínky pro asi 300 žáků, učitelů a zaměstnanců Základní školy Saburina, ale také pomoci řešit velký problém se znečištěním ovzduší v Sarajevu a v neposlední řadě také uchovat kulturní a historické dědictví Sarajeva.