b/s/h  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestovní zdravotní pojištění

Od 2. 8. 2021 dochází v souvislosti s nabytím účinnosti novely zákona o pobytu cizinců, k zásadní změně při předkládání dokladu o cestovním zdravotním pojištění pro pobyty nad 90 dnů

CESTOVNÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ U ŽÁDOSTÍ O SCHENGENSKÉ VÍZUM

Žadatelé o schengenské vízum jsou povinni předložit cestovní zdravotní pojištění pokrývající veškeré náklady, které by mohly nastat během jejich pobytu nebo pobytů na území členských států v souvislosti s repatriací ze zdravotních důvodů nebo v souvislosti s naléhavou lékařskou péčí, pohotovostní nemocniční péčí nebo úmrtím. Pojištění musí být platné na území všech členských států a vztahovat se na celou dobu předpokládaného pobytu nebo průjezdu žadatele. Minimální pojistné krytí musí činit 30 000 EUR.

Osoby, které podávají žádost o udělení jednotného víza  na více vstupů, prokáží, že mají uzavřeno dostatečné a platné cestovní zdravotní pojištění na dobu první předpokládané návštěvy. Tito žadatelé musí navíc na formuláři žádosti podepsat prohlášení, že si jsou vědomi povinnosti uzavřít cestovní zdravotní pojištění pro následující pobyty.

Požadavek na uzavření dostatečného a platného cestovního zdravotní pojištění se nevztahuje na držitele diplomatických pasů.

CESTOVNÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ U ŽÁDOSTÍ O DLOUHODOBÉ VÍZUM

Před vyznačením dlouhodobého víza je cizinec povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění na celou dobu pobytu na území ČR dle určené platnosti víza.

Od 2. 8. 2021 dochází k:

1) rozšíření pojistného krytí v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče na rozsah komplexní zdravotní péče,

2) pokud cizinec na území vstupuje s cestovním zdravotním pojištěním v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče, je povinen sjednat si nejpozději do 90 dnů ode dne vstupu na území ČR pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče,

3) ke sjednávání cestovního zdravotního pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče bude po dobu pěti let (tedy od 2. 8. 2021 do 2. 8. 2026) oprávněna výhradně Pojišťovna VZP (dále jen „PVZP“) a.s.

V praxi tedy mohou po 2. 8. 2021 nastat tyto situace:

1) žádost o dlouhodobé vízum či dlouhodobý pobyt byla podána do 1. 8. 2021 (včetně)

Před vyznačením dlouhodobého víza, příp. dlouhodobého víza za účelem převzetí povolení k pobytu cizinec může předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění v rozsahu nutné a neodkladné péče a je povinen do 90 dnů od vstupu na území uzavřít smlouvu v rozsahu komplexní zdravotní péče s PVZP.

2) žádost o dlouhodobé vízum či pobyt byla podána dne 2. 8. 2021 a později

Před vyznačením dlouhodobého víza, příp. dlouhodobého víza za účelem převzetí povolení k pobytu cizinec předkládá:

  • na celou dobu pobytu cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní péče (smlouva uzavřena pouze s PVZP).

  • nebo na prvních 90 dnů pobytu cestovní zdravotní pojištění v rozsahu nutné a neodkladné péče (uzavřené i s jinou pojišťovnou než PVZP oprávněnou sjednávat pojištění dle § 180j odst. 2 ZPC) a na zbývající dobu cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče (uzavřené pouze u PVZP). v takovém případě kontroluje obě pojistné smlouvy.

    Pozn. Na žadatele o zaměstnanecké karty, o povolení k trvalému pobytu, příp. další cizince, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění, se povinnost cestovního zdravotního pojištění v rozsahu komplexní péče nevztahuje. Tito cizinci budou před vylepením víza překládat jako doposud pojistnou smlouvu v rozsahu nutné a neodkladné zdravotní péče na dobu, než se na ně bude vztahovat veřejné zdravotní pojištění, tedy na dobu nejméně 40 dnů.

    Povinnost neplatí pro cizince, kterým je zdravotní péče hrazena na základě mezinárodní smlouvy nebo jsou držiteli platných průkazů zdravotního pojištění EHIC a GHIC. Dále tato povinnost neplatí pro občany EU a jejich blízké RP EU (dle nového § 15a odst. 1 a 2).

Komplexní zdravotní péčí se dle § 180j odst. 8 ZPC rozumí: „zdravotní péče poskytnutá pojištěnému smluvními poskytovateli zdravotních služeb pojistitele bez přímé úhrady nákladů na léčení pojištěným s cílem zachovat jeho zdravotní stav z doby před uzavřením pojistné smlouvy. Z tohoto pojištění nesmí být vyloučena preventivní ani dispenzární zdravotní péče ani zdravotní péče související s těhotenstvím pojištěné matky a porodem jejího dítěte“.

OD KOHO SE DOKLAD O CESTOVNÍM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ NEVYŽADUJE

Jsou-li náklady zdravotní péče hrazeny na základě mezinárodní smlouvy; Z důvodu uzavření mezinárodní dohody o  spolupráci v oblasti zdravotnictví a sociálním zabezpečení není cestovní zdravotní pojištění požadováno po občanech Bosny a Hercegoviny (v případě předložení zdravotního průkazu pojištěnce BaH, potvrzení o zaměstnání nebo dokladu o přiznání důchodu), Černé Hory, Chorvatska, Japonska, Kuby, Makedonie, Srbska a Turecka. Tato výjimka platí také pro účastníky stipendijního programu Erasmus Mundus, Fulbrightova stipendijního programu, Evropské dobrovolné služby programu EK Mládež v akci a držitele Evropského průkazu o zdravotním pojištění EHIC vydaného jiným členským státem EU.

 

Více informací naleznete zde