한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Korea Times
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Korejské nastartování vesmírné ekonomiky prostřednictvím přistání na Měsíci

Korejská republika připravuje 3. srpna vynést na oběžnou dráhu Měsíce svou první sondu „Danuri“ a to na palubě rakety společnosti SpaceX ve Spojených státech. Při kroužení ve výšce 100 km nad Měsícem bude orbiter od února do prosince 2023 plnit vědecké úkoly, včetně hledání místa pro přistání kosmické lodi na Měsíci, měření magnetického pole a gama záření a testování vesmírné internetové komunikace.

Podle odborníků a vládních představitelů bude úspěšný start této sondy v rámci programu „Project Danuri Lunar Orbiter“ prvním krokem, kterým se Korea připojí k vesmírné ekonomice po vzoru dalších vyspělých zemí působících v této oblasti.

Vesmírná ekonomika, je označení pro ekonomiku mimo naši planetu, včetně průzkumu hlubokého vesmíru, těžby zdrojů, které jsou na Zemi vzácné, a vývoje technologií nezbytných pro průzkum vesmíru.

Zajištění technologií souvisejících s vesmírem může vést k rozvoji dalších průmyslových odvětví, zejména obranného a elektrotechnického sektoru, a v konečném důsledku lze očekávat také sběr nerostných surovin, které nejsou na Zemi k dispozici.

Korejská vláda vidí jako následný krok přistání svého lunárního orbitru na Měsíci včetně sběru tamních zdrojů a návratu na Zemi do začátku roku 2030. Završením celého smělého plánu by pak měl být vývoj vlastního lunárního modulu a účast v projektu NASA pod názvem "Artemis" zaměřeném na výzkum Měsíce s lidskou posádkou.

Průmyslová odvětví související s vesmírem přitahují velkou pozornost pro svůj obrovský růstový potenciál. V roce 2017 společnost Morgan Stanley předpokládala, že globální kosmický průmysl vzroste z tehdejších 348 mld. USD na přibližně 1 bil. USD do roku 2040. Mezitím Bank of America v roce 2020 předpověděla, že do roku 2030 vzroste velikost tohoto odvětví na 1,4 bil. USD.

Tento rychlý růst by mohl být možný díky tomu, že několik hráčů ze soukromého sektoru založilo vlastní společnosti zabývající se vývojem vesmírných technologií a investují do nich obrovské prostředky.

Využití potenciálně zajímavé příležitosti nejen v oblasti vesmírné ekonomiky, ale i  v oblastech vesmírných a satelitních technologií, nabízí pro české subjekty obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Soulu prostřednictvím projektu ekonomické diplomacie „Prezentace českého kosmického průmyslu v Koreji“ v období září/říjen tohoto roku.
České subjekty, mající zájem o navázání spolupráce s korejskými protějšky v akademické i soukromé sféře, se mohou do konce srpna hlásit na obchodní úsek velvyslanectví ČR v Soulu prostřednictvím adresy: commerce_seoul@mzv.cz.

 

Autor: P.Kalina, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu