한국어  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The Korea Times
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Naskytují se českým firmám příležitosti v oblasti aerospace v Jižní Koreji?

Ve čtvrtek 21.10.2021 byla úspěšně odpálena nosná raketa postavená na korejské domácí technologii. Nepodařilo se ale umístit testovací satelit na oběžnou dráhu. Úspěšný start je milníkem v korejském úsilí vyvinout vlastní vesmírnou technologii.

Tento milník ve vývoji vesmírných a satelitních technologií v KR může vytvořit potenciálně zajímavé příležitosti pro spolupráci v akademické i soukromé sféře s českými subjekty. Přímo se zde nabízí možnost pro navázání kontaktu České vesmírné aliance i Moravského leteckého klastru v oblasti designu a vývoje technologických softwarových aplikací, analýz satelitních dat, výroby testerů pro testování polovodičových součástek pro oblast aerospace či poradenství v oblasti kosmického průmyslu a vývoje přístrojů a technologií pro materiálový výzkum v mikrogravitaci a v kosmu.   

Vlastní start rakety Korea Space Launch Vehicle-II (KSLV-2), známé také pod označením Nuri-ho, stanovený na čtvrtek 16:00h, byl ve finále o hodinu opožděn kvůli technickým problémům. Třístupňová raketa KSLV-2 na kapalné palivo měla vyslat 1,5 tunový testovací satelit na nízkou oběžnou dráhu 700 kilometrů nad Zemí.

Státní institut Korea Aerospace Research Institute (KARI) stál v čele úsilí navrhnout, postavit a otestovat raketu Nuri za pomoci společností soukromého sektoru. Vesmírný projekt začal v roce 2010 a stál dosud kolem 1,67 mld USD. Druhý start se má uskutečnit v květnu příštího roku. Vláda spoléhá na to, že se projekt stane katalyzátorem pro vývoj soukromých vesmírných společnosti a posílí celkovou konkurenceschopnost průmyslu.

Do projektu vedeného společností Korea Aerospace Industries, jediným korejským výrobcem letadel, se zapojilo více než 300 společností. Hanwha Aerospace dodala motory a další díly včetně ventilů a čerpadel pohonné hmoty, zatímco společnost Hyundai Heavy Industries stála v čele vývoje odpalovací rampy. Doowon Heavy Industrial vedl výstavbu rámu rakety.

Prezident Moon se zavázal nadále posilovat konkurenceschopnost Koreje ve vesmírném sektoru a poznamenal, že další oblastí, na kterou se bude třeba zaměřit bude průzkum Měsíce. Korea na počátku roku přistoupila k dohodě týkající se americké průzkumné mise nazvané Artemis Accords. Dohoda je součástí rozšířené spolupráce v oblasti vesmíru a satelitních technologií, o které diskutovali Moon a americký prezident Joe Biden na květnovém summitu ve Washingtonu.

Korea je desátou zemí, která přistoupila k této mezinárodní dohodě navržené NASA. Podpisem dohody se Korea zapojila do výzkumu pro program Artemis, lunární průzkumnou misi NASA zaměřenou na přistání na Měsíci do roku 2024.

Pavel Kalina, Ekonomický diplomat, velvyslanectví ČR v Soulu