한국어  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Letošním laureátem Ceny Jiřího Theinera se stal jihokorejský profesor Kim Kjo-čin

Ve dnech 23. až 26. září 2021 se v Praze konal 26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Veletrhu, který se konal v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti, se zúčastnilo na 288 vystavovatelů z celkem 27 zemí a navštívilo jej zhruba 34 tisíc zájemců o literaturu. Vzhledem k protipandemickým opatřením pořadatelé tak velkou návštěvnost neočekávali. Na akci byla mimo jiné představena autobiografie Karla Gotta a vyhlášena Cena Jiřího Theinera, jejímž laureátem se stal jihokorejský bohemista Kim Kjo-čin.

Profesor Kim Kjo-čin, který se narodil v roce 1949, je korejským lingvistou, bohemistou a překladatelem se zaměřením na slovanské jazyky. Mezi jeho hlavní oblasti působení patří bohemistika a slavistika. Kim Kjo-čin navštívil Česko více než 25krát a vydal knihu "Meet once in your lifetime Prague ", kde představuje krásu a historii hlavního města Prahy.

Cena Jiřího Theinera je pojmenována po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship a je udělována jednou ročně v rámci mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu společností Svět knihy. Cena je určena žijící osobnosti či instituci působící mimo Česko, která se svým počinem nebo dlouhodobým snažením významně podílí na šíření a propagaci české literatury v zahraničí. Čestný člen komise udělující ocenění, syn Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner uvedl, že vítěz by měl skloubit kulturu s angažovaností v oblasti lidských práv zejména v otázce svobody slova.  

26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se měl původně konat na jaře 2020, avšak z důvodu pandemie koronaviru a ohrožení celé knižní branže byl přesunut na podzim 2021.